Rytierske súboje, historické remeslá aj Diabolské husle... Zvolenský zámok ožije

Tak toto si rozhodne netreba nechať ujsť. Pozrite, čo všetko sa bude dať zažiť na Zvolenskom zámku!

Ilustračný obrázok k článku Rytierske súboje, historické remeslá aj Diabolské husle... Zvolenský zámok ožije
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Počas víkendu 19. a 20. mája 2018 sa na Zvolenskom zámku môžete tešiť na Diabolské husle, míma Miroslava Kasprzyka, rytiersku dráhu a pasovanie za rytierov, vinársku uličku, školu dobových tancov, rytierske súboje, dobovú kuchyňu, historické remeslá, hudobné vystúpenia, Noc múzeí a galérií a omnoho viac!

Počas celého víkendu vás bude zabávať kompánia historického šermu a sokoliarstva zo Zvolena Vir Fortis, združenie Priaznivci Pustého hradu, ako aj historická kapela a tanečná skupina.

O vaše chuťové poháriky sa postarajú Farma Hiadlovských so svojimi remeselnými produktami z vlastnej farmy či Kráľovská čokoláda, ktorá sa dostala aj na anglický kráľovský dvor. Zažijete pravú stredovekú hostinu vďaka pečenému prasiatku rytierov spod Pustého hradu a historickej kuchyni. Smäd si uhasíte v štýlovej vinárskej uličke, kde nájdete ponuku kvalitných slovenských vinárstiev a vyskúšate originálne pivá remeselného pivovaru Baran.

V sobotu sa brány zámku otvoria o 10:00 slávnostnou salvou a rytierskym sprievodom. Pokračovať bude prezentácia historických, netradičných remesiel spojená s tradičným trhom. Všetky vekové kategórie určite zaujme práca kamenára, fajkára, ovocinára, čriepkara, výroba čokolády, šípov, zbraní a zbroje, či razba mincí. Najmä pre deti bude pripravená zábavná rytierska dráha a hľadanie stužiek s pasovaním za malých rytierov, ako aj škola dobových tancov. O 15:00 podujatie plynule prejde do Noci múzeí a galérií divadelným predstavením pre malých i veľkých.

Až do polnoci sa popri pokračujúcom historickom a hudobnom programe budete môcť zabaviť interaktívnymi ukážkami, zaujímavými prednáškami, projekciou krátkometrážnych hororových filmov v priestoroch zámokcej krypty či prerozprávaním „života“ obrazu od jeho vzniku, cez akvizíciu do zbierok galérie, spôsobe ošetrenia až po jeho púť slávnymi galériami doma i v zahraničí.

Nedeľný program začne od 9:00 ekumenickou omšou. Opäť zažijete aj slávnostnú salvu a historický sprievod. Popri rytierskej dráhe a škole tancov predvedú svoje umenie aj sokoliari či skupina Vir Fortis svojimi zábavnými vystúpeniami. Príjemný spoločný čas strávite rodinným obedom na zámku. V nedeľu budú vrcholmi podujatia slovenská legenda mím Miroslav Kasprzyk a Orchester Jána Berkyho Mrenicu a Jany Orlickej. Program ukončí lukostrelecký turnaj.

Vstupenka sa bude dať zakúpiť na vstupnej bráne, na jeden deň podujatia v cene 2 EUR na hlavu.

Zdroj: Dnes24.sk