Jakub Forgács Rôzne Správy

S podkovami, jeleňom aj 3 orieškami. HLASUJTE, ktorá obec Zvolenského okresu má najkrajší erb

Každé mesto či obec sa môže pochváliť erbom s unikátnym motívom. My sme sa pozreli na tie z nášho okresu. Pomôžte nám vybrať najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku S podkovami, jeleňom aj 3 orieškami. HLASUJTE, ktorá obec Zvolenského okresu má najkrajší erb
24
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Z erbu sa dá vyčítať všeličo o mestách či obciach a sú znakom ich samostatnosti. Všetky erby nájdeme v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Vďaka tomu sa dá predísť duplicite, aby sa nevyskytli podobné či rovnaké.

Unikátny erb má aj Zvolen. Patrí medzi najstaršie na Slovensku a tvorí ho v červenom polokrúhlom, tzv. neskorogotickom štíte, strieborný dvojitý tlapovitý procesiový kríž.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Zvolen.

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

"V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Z erbov sa podľa slov Nádaskej dá vyčítať absolútne všetko, pretože v erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu.

Aj obce z Zvolenského okresu sa na erboch môžu pochváliť rôznymi motívmi, často zvieracími. Tie nájdeme v erboch Dubového, Lukavice, Ostrej Lúky, Pliešoviec, Sielnice, ale aj Turovej, Železnej Breznice či Zvolenskej Slatiny. Zaujímavým je tiež erb Kováčovej, v ktorom sú vyobrazené dve podkovy či Podzámčoku so zámkom a sekerou. Pre zaujímavosť sme pridali aj symbol vojenského obvodu Lešť.

Hlasovanie o najkrajší erb z obcí Zvolenského okresu je ukončené. Výsledky si môžete pozrieť TU!

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

GALÉRIA: Erby obcí Zvolenského okresu
24
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie