Ľubomíra Karmanová Futbal

Silvestrovský výkop už po šesťdesiaty raz: Sviatočný futbal vo Zvolene sa chystajú okoreniť zábavným prekvapením

Kedysi na silvestrovský futbal chodili tisícky Zvolenčanov. Chvíle plné priateľských stretnutí a dobrej nálady sa stali tradíciou. Tento rok sa futbaloví priaznivci stretnú na výnimočnom podujatí jubilejný 60. krát a o zábavu nebude núdza.

Ilustračný obrázok k článku Silvestrovský výkop už po šesťdesiaty raz: Sviatočný futbal vo Zvolene sa chystajú okoreniť zábavným prekvapením
Zdroj: TASR

Boli časy, keď na posledný futbal v roku chodievali tisícky Zvolenčanov. Bola to tradícia, ktorá k Silvestru jednoducho patrila, a ktorú Zvolenčania milovali práve pre chvíle plné priateľských stretnutí a dobrej nálady. Podstatné je, že táto tradícia pokračuje doteraz. Záujem o futbal vo Zvolene je dnes síce o čosi menší, na Silvestra predsa len množstvo ľudí odchádza z mesta, no na ihrisku sa kope ďalej.

Hlavne nech je sranda

Aj tento rok sa fanúšikovia tímov FC Mesto a AC Štácia stretnú na ploche, kde si zahrajú jubilejný, šesťdesiaty ročník silvestrovského futbalového zápasu. Jeho súčasťou je vždy zaujímavý bod programu – niekedy vážne vystúpenie huslistov alebo psíčkarov, inokedy recesia. „Minulý rok sme nahovorili jedného mladíka, aby sa vyzliekol len do trenkov a prebehol po ihrisku,“ smeje sa člen organizačného tímu Jozef Grolmus, ktorý dúfa, že tento rok prekvapia fanúšikov niečím podobne zábavným. „Hlavne, aby to bola sranda, je to koniec roka, každý sa chce zabaviť,“ dodáva Grolmus.

Tradícia silvestrovského futbalu sa zrodila v roku 1954. „Bol to Silvester bez snehu a keďže ďatelinový porast na teréne starej tehelne starého otca Primusa bol suchý, zlákal jeho vnukov Ladislava, Štefana a Jozefa s kamarátmi z ulice starej železničiarskej kolónie Jenom Stadruckerom, Igorom Longauerom a Vladom Vargovským, zmerať si sily vo futbalovom zápase. Bez bránok, bez rozhodcu, ale po súboji svorne konštatovali, že to bolo tak vydarené, aby si to o rok zopakovali,“ píše sa v útlej knižke spomienok Jána Beňušku.

Slávnostný výkop bude mať žena

O tri roky na to, už boli súčasťou silvestrovského zápasu aj diváci, čo podnietilo organizátorov vyberať vstupné. „Vyberalo sa 120 korún do klobúka, ktoré sa po zápase „slávnostne“ prepili.“ Silvestrovský futbal sa stal tradíciou, ktorú neodradilo ani zlé počasie, ani „spojenci“ a ani úmrtia obľúbených hráčov.

V novom tisícročí sa už scenár ustálil – čestný výkop mal na starosti súčasný primátor mesta, moderátorom bol pamätník Marián Kološta. K silvestrovskému futbalu neodmysliteľne patril čaj s rumom, víno, „delobuchy“, petardy, muzika, bufet a tombola, do ktorej venovali miestni podnikatelia množstvo cien. Dnes je to podobne, aj keď ako hovorí organizátor Jozef Grolmus, „v tých časoch sme hrali oduševnele, zo zábavy, dnes chce byť každý profesionál a nikomu sa už nechce hrať len tak.“

Napriek tomu silvestrovský futbal aj tento rok poteší Zvolenčanov. O slávnostný výkop na ihrisku Technickej akadémie sa o jednej hodine popoludní postará súčasná primátorka Lenka Balkovičová, medzi hráčmi by sa mali opäť objaviť osobnosti mesta a futbalové legendy. Organizátori sa síce „vyhrážajú“, že tento ročník môže byť pre všetkých posledný, ale treba dúfať, že sa opäť nájdu nadšenci a pokračovatelia tejto milej tradície.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie