Kultúra

Špeciálna akcia na Zvolenskom zámku: Toto všetko prinesie celotýždňový cyklus podujatí

Cyklus prednášok Zámok bez zámkov má podporiť výstavu o Karolovi Veľkom. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?

Ilustračný obrázok k článku Špeciálna akcia na Zvolenskom zámku: Toto všetko prinesie celotýždňový cyklus podujatí
Zdroj: TASR

Prednáška archeologičky Marty Mácelovej o Slovanoch vo Zvolenskej kotline odštartuje v stredu večer v Slovenskej národnej galérii (SNG) na Zvolenskom zámku sériu podujatí s názvom Zámok bez zámkov. Celotýždňový cyklus sa koná na podporu aktuálnej výstavy Dedičstvo Karola Veľkého, ktorú na zámku otvorili v septembri.

Mácelová sa v minulosti venovala archeologickým prieskumom a záchranným prácam v okresoch Banská Bystrica a Zvolen. Patria medzi ne napríklad prieskumy slovanských sídlisk 7. – 9. storočia na Sliači a v Môťovej, Netopierskej jaskyne v Nemciach pri Banskej Bystrici či areálu Mestského hradu v Banskej Bystrici.

Vo štvrtok 11. októbra prebehne prednáška a beseda s historikom Petrom Bystrickým Barbari – sťahovanie národov a Európa po páde Rímskej ríše. Bystrický je vedeckým pracovníkom Historického ústavu SAV v Bratislave. Venuje sa obdobiu neskorej antiky a včasnostredovekým dejinám územia Slovenska pred príchodom Slovanov.

Piatok 12. októbra bude patriť moderovanej besede so spisovateľom Jurajom Červenákom na tému Historický román – fikcia či fakty?. Červenák má za sebou bohatú publikačnú činnosť. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše troch desiatok kníh.

Netradičná tvorivá dielňa pre rodiny s deťmi, ktorá je na programe v sobotu 13. októbra dopoludnia, bude zameraná na výrobu šperkov inšpirovaných obdobím Franskej ríše.

V nedeľu 14. októbra bude SNG na Zvolenskom zámku sprístupnená pre všetkých návštevníkov bezplatne. O podujatí informovala programová pracovníčka SNG Stanislava Kočišová.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie