Tragická havária sanitky: Zahynul prevážaný pacient aj záchranárka, vodič pôjde do basy!

Pri prechádzaní zákrutou dostala sanitka šmyk, zišla mimo cestu a niekoľkokrát sa prevrátila. Po otrasnej nehode žiaľ zomreli až dvaja ľudia. Zahynul prevážaný pacient aj záchanárka.

Stanislav Černák
Ilustračný obrázok k článku Tragická havária sanitky: Zahynul prevážaný pacient aj záchranárka, vodič pôjde do basy!
Zdroj: TASR

Trest dva roky odňatia slobody nepodmienečne a zákaz šoférovania na štyri roky za dopravnú nehodu so smrteľnými následkami potvrdil vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre bývalého vodiča sanitky Dušana (40) z Veľkého Krtíša.

Vodič rýchlej zdravotnej pomoci v apríli 2011 pri prejazde Vojenským výcvikovým priestorom Lešť podľa súdu zavinil haváriu sanitky, na následky ktorej zomrel prevážaný pacient a spolujazdkyňa záchranárka.

Vymrštilo ich z auta

Sanitka prevážala z Veľkého Krtíša do banskobystrického kardiocentra 79-ročného pacienta. Vozidlo si cestu skrátilo cez Vojenský výcvikový priestor Lešť, pretože stav pacienta sa zhoršil. V časti Kobola pri prechádzaní pravotočivou zákrutou dostal Volkswagen Transporter šmyk, zišiel mimo vozovky a niekoľkokrát sa prevrátil.

Pri nehode sa ťažko zranili 43-ročná záchranárka Marta a 79-ročný pacient Jozef. Pretože neboli pripútaní, pri havárii ich oboch z vozidla vymrštilo. Záchranárku transportovala letecká služba do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ale zraneniam podľahla. Pacient Jozef zomrel po prevoze do nemocnice vo Zvolene.

Vodiča odsúdil Okresný súd vo Zvolene za prečin usmrtenia z nedbanlivosti na dva roky odňatia slobody nepodmienečne a na štyri roky mu zakázal viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Muž tvrdil, že jazdil opatrne, ale havária sa stala pre technickú chybu na vozidle.

Technický problém nezistili

Znalci však technický problém nezistili. Vyhlásili, že sa nehode stala pre nesprávnu techniku jazdy vodiča.

Dušan sa voči prvostupňovému verdiktu odvolal s tým, že znalecký posudok z odboru dopravy je nedokonalý. Požadoval vec vrátiť na doplnenie dokazovania s tým, že súd priberie do konania znalecký ústav. Odvolací senát vodičov návrh odmietol a prvostupňový verdikt potvrdil. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné. Na nástup do výkonu trestu vyzve vodiča prvostupňový súd.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk