Kultúra

Unikátna mobilná aplikácia: Umožní skúmať majstrovské diela na Zvolenskom zámku

Aplikácia prezradí viac o príbehoch obrazov, ich pôvode, autoroch, výtvarných technikách, ikonografii, symboloch či reštaurovaní.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna mobilná aplikácia: Umožní skúmať majstrovské diela na Zvolenskom zámku
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Slovenská národná galéria (SNG) má novú mobilnú aplikáciu Second Canvas. Umožňuje objaviť a preskúmať majstrovské diela z expozície starého umenia SNG na Zvolenskom zámku vo vysokom rozlíšení.

Výber diel zahŕňa vzácne maľby talianskych a nizozemských majstrov zo 16. a 17. storočia a tiež dve ikonové maľby pôvodom z pravoslávnych a gréckokatolíckych komunít severovýchodného Slovenska. Vybrané diela sú vystavené v sálach Zvolenského zámku.

Ako informovala SNG, aplikácia prezradí viac o príbehoch obrazov, ich pôvode, autoroch, výtvarných technikách, ikonografii, symboloch či reštaurovaní. Priblíži pozadie vzniku diela, rozličné motívy a upriami pozornosť na detaily, ktoré by mohli ostať nepovšimnuté a tiež neosvetlené – umožní teda doslova „čítať" diela.

Všetky texty sú dostupné v slovenskom aj v anglickom jazyku. Do aplikácie bude postupne pribúdať ďalší obsah – zvukové stopy, alternatívne pohľady na diela, podrobnosti z reštaurovania a podobne.

Aplikácia bola vytvorená v spolupráci so španielskym štúdiom Madpixel Factory, ktoré vytvorilo rozhranie aplikácie a ponúka ho významným múzeám v Európe – ako Museo del Prado v Madride alebo Štátne múzeum v Kodani.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie