Kultúra

Unikátny festival na Sliači: Návštevníkom pripomenie slávnu éru funkcionalizmu v Československu

Deň architektúry potrvá v meste pod Urpínom a v Sliači týždeň. Čo všetko je pripravené pre návštevníkov?

Ilustračný obrázok k článku Unikátny festival na Sliači: Návštevníkom pripomenie slávnu éru funkcionalizmu v Československu
13
Galéria
Zdroj: TASR

Deň architektúry 2019, ktorý sa v Banskej Bystrici a v Sliači začína 1. októbra a potrvá celý týždeň, je venovaný slobodnej architektúre, prioritne tej, ktorá vznikla po roku 1989. Informoval o tom Rastislav Udžan z Centra architekta L. E. Hudeca v Banskej Bystrici.

„Deviaty ročník festivalu DA_Deň architektúry sa bude konať v 97 mestách bývalého Československa, z ktorých 19 je slovenských. U nás sa uskutoční po druhý raz a organizujeme ho v Banskej Bystrici a v kúpeľoch Sliač. V jednotlivé dni sú pre návštevníkov festivalu pripravené prehliadky zaujímavých miest a budov s odborným výkladom, komentovaná prechádzka okolo mestského parku či návšteva kúpeľov,“ priblížil Udžan.

Podľa neho počas festivalu sa návštevníci pozrú do budovy bývalej radnice, dnešného Pretória, ktorá je v správe Stredoslovenskej galérie a vyhliadku zo strešnej vežičky i panoramatický pohľad z pavlače historickej budovy ozvláštni kurátorský výklad. Účastníci tiež navštívia elegantný a do krajinného prostredia citlivo zakomponovaný kúpeľný dom Palace v kúpeľoch Sliač, ktorý im spolu s neďalekou Borovou Horou pripomenie slávnu éru funkcionalizmu v niekdajšom Československu.

V mestskej časti Banskej Bystrice, pred Vojenským cintorínom v Majeri, sa stretnú so spoluautorom projektu, ktorý im predstaví nedávno vybudovaný pamätník.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť zábery z Kúpeľov Sliač!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Kúpele Sliač
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie