Tomas Gemza Iné športy

V nedeľu bežali prvý Zvolenský Hamburg maratón

Vo Zvolene sa bežalo celkom 12. ročníkov Zvolenského maratónu nazvaného „Maratón letcov SNP“. Jeho trať viedla zo Zvolena cez Zolnú , Očovú, Hradnú do Dúbrav a späť do Zvolena.

Na Námestí SNP sa bežal v roku 2003 okruhový maratón. Bežal sa po trati zhodnej s traťou Zvolenskej Corridy a na na dosiahnutie magických 42195 m bolo potrebné ubehnúť 50 kôl. Voľným pokračovaním týchto maratónov bol I. zvolenský Hamburg maratón, ktorý sa bežal 3.apríla 2011 okolo Lanic a sídliska Západ. Hamburg maratón znamená že sa tento typ maratónu bežal po prvý raz v Hamburgu a že je to okruhový maratón. Kto neubehne predpísaný počet kôl tak odstúpi a zaznamená sa ním ubehnutá vzdialenosť a samozrejme dosiahnutý čas. Hamburg umožňuje začínajúcim bežcom pripraviť sa na „skutočný“ maratón a tým skúsenejším k udržaniu kondície a jej otestovanie. Preteky organizoval Bežecký spolok Ľudovíta Gálfyho a jeho trasa bola situovaná medzi mostom pri Hypernove a mostom pri Gymnáziu. Menšia časť bola trávnatá a viedla popri derivačnom kanále – náhone na elektráreň Unionka. Väčšia časť viedla po nábreži Hrona okolo sídliska Západ. Jeden okruh meral 3370 m a k dosiahnutiu 42195 m bolo potrebné ubehnúť 12,5 kola. Cieľ bol pri Hati vodného diela Zvolen. Maratónu sa zúčastnilo celkom 11 bežcov. Maratónsku trať pokorili 3 skúsení maratónski bežci. Medzi nimi bola aj legenda ženského maratónu Eva Seidlová zo SEZ Tlmače,ktorá ubehla celkom 200 maratónov. Ten Zvolenský bol 201.

Výsledky I. zvolenského Hamburgu – 3. apríla 2011: //1. Peter Valach (BSĽG Zvolen), 42,195 km, 3:41:36; 2. Milan Zaťko (Zvolen), 42,195 km, 3:45:33; 3. Eva Seidlová (SEZ Tlmače), 42,195 km, 3:49:59; 4. Jozef Lipták (BSĽG Zvolen), 21,1 km, 1:27:26; 5. Luboš Nemec (BSĽG Zvolen), 21,1 km, 1:40:12; 6. Dušan Murgaš (Slovan Tajov), 21,1 km, 1:41:14; 7. Ján Hazucha (BSĽG Zvolen), 21,1 km, 1:45:34, 8. Jaroslav Kán (Zvolen), 21,1 km, 1:47:00; 9. Eva Valachová (BSĽG Zvolen), 21,1 km, 1:55:05; 10. Jozef Mecele Jozef (Žiar nad Hronom), 15,235 km, 1:23:00; 11. Miroslav Bőjtőš (BSĽG Zvolen), 15 km, 1:05:47; 12. Ondrej Chabada (Tatran Spišsská Nová Ves), 13,48 km, 1:10:09 // Anton Gombár Fotografia: zľava Eva Valachová, Eva Seidlová, Jozef Mecele. Foto: BSĽG