Erik Bojničan Rôzne

V známej dedine pri Zvolene vybudovali skvelú vec: Sledujte, čo vymysleli na mieste pôvodného gazdovského domu

Super nápad v známej dedine neďaleko Zvolena. Na mieste pôvodného gazdovského domu vyrástla novinka. Tá vás môže inšpirovať na malý výlet a môžete si to skočiť všetko pozrieť na vlastné oči.

Ilustračný obrázok k článku V známej dedine pri Zvolene vybudovali skvelú vec: Sledujte, čo vymysleli na mieste pôvodného gazdovského domu
Zdroj: TASR

V obci Babiná v okrese Zvolen vyrástla novinka. Tou je galéria ľudovej architektúry s drevenými sochami. Vznikla na mieste pôvodného gazdovského domu, ktorý obec odkúpila v roku 2013. Drevené sochy vytvorilo niekoľko rezbárov v rámci sympózia, ktoré sa v dedine konalo ešte v lete 2014.

Keďže gazdovský dom bol v havarijnom stave, obec ho medzičasom zrútila a priestranstvo upravila. Vlani už intenzívne pracovala na dokončení galérie, ktorú navrhol Anton Chaternuch.

Pribudol aj výstavný priestor

K dreveným sochám pribudla obnovená studňa, vstupná brána, dve drevené pergoly a zábradlie z hrád. Zachované obvodové steny pôvodného domu a humna boli ukončené betónovým vencom a prekryté drevenou konštrukciou a staršou škridlou.

Obec vybudovala aj parkové osvetlenie. Na mieste pôvodnej brány z humna do záhrady bola umiestnená podobná zachovalá drevená brána, kde vznikol zaujímavý výstavný priestor. Celá plocha sa doplnila kvitnúcimi kríkmi, popínavým brečtanom a vybudovali sa prístupové chodníky z andezitu.

Zaujímavosti z histórie

Expozícia je doplnená informačnými panelmi o samotnej realizácii galérie a s dobovými fotografiami zo života v obci. Je tam aj panel o pôvodnej stavbe a jej obyvateľoch. Expozíciu doplnili rôznymi náradiami, nástrojmi a ďalšími dobovými predmetmi zo života predkov.

Obec Babiná realizovala galériu ľudovej architektúry aj s finančnou podporou Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici z Programu obnovy dediny. Na jej zhotovení sa podieľali nezamestnaní na aktivačných prácach a finančne pomohli aj miestni občania a podnikatelia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie