Jakub Forgács Kultúra

Vedeli ste? Vo Zvolene sa nakrúca film s populárnymi standupistami

Stand up ponúkne príbeh Miša, ktorý sa rozhodne opustiť stabilné denné zamestnanie, aby si mohol splniť svoj sen - stať sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Vedeli ste? Vo Zvolene sa nakrúca film s populárnymi standupistami
Zdroj: TASR

V Bratislave a vo Zvolene sa v týchto dňoch nakrúca film s názvom Stand up. „Slovenský režisér Juraj Bohuš, dlhodobo žijúci v USA, prináša príbeh Miša, ktorý má svoj životný sen – stať sa úspešným stand-up komikom,“ informovala o tom PR manažérka Zuzana Golianová. V hlavnej úlohe sa predstaví Ondrej Kovaľ, v roadmovie sa objavia aj populárni standupisti.

„Práve spojenie intímneho príbehu zasadeného do konkrétneho lokálneho prostredia a univerzálnej témy hľadania vlastnej identity je pre mňa tým zaujímavým motívom nakrútiť tento film,“ uviedla producentka Katarína Krnáčová s tým, že film sa rozhodli vyrobiť s nízkym rozpočtom a neobvyklej spolupráci s USA: „Napriek nízkemu rozpočtu plánujeme vstúpiť do zahraničnej koprodukcie, prínos ktorej vidíme nielen v podpore samotnej produkcie a postprodukcie filmu, ale najmä v následnej distribúcii v danej krajine.“

Juraj Bohuš je vyštudovaný filmár, absolvent bratislavskej VŠMU, ktorý posledných 20 rokov prežil v USA. Pred 15 rokmi sa stal profesorom na filmovej škole Webster University. „Pokusy a stand-up vystúpenia na Slovensku poskytujú výbornú metaforu nielen mojej skúsenosti, ale aj súčasného stavu slovenskej spoločnosti. Počas rokov, ako som navštevoval môj rodný kraji, mi nedalo nevšimnúť si, ako sa moje mesto a krajina, v ktorej som vyrastal, menila s príchodom a vzostupom kapitalizmu,“ konštatoval Bohuš, ktorý o sebe hovorí, že v Spojených štátoch sa stal cudzincom hľadajúcim šťastie a na Slovensku navrátilcom hľadajúcim porozumenie.

Hlavné postavy stvárnia Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová, vo vedľajších postavách diváci uvidia aj Szidi Tobias a Adyho Hajdu. Vo filme sa objavia aj populárni standupisti Michael Szatmáry, Tomáš Hudák, Matej Adámy, Simona Salátová, Jakub Gulík či Ján Gordulič.

Stand up ponúkne príbeh Miša, ktorý sa rozhodne opustiť stabilné denné zamestnanie, aby si mohol splniť svoj sen – stať sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku. Jeho plány mu naruší neohlásená návšteva netere z USA. Spoločne sú nútení vybrať sa na jeho prvé turné po slovenských mestách, počas ktorého postupne obaja zisťujú, že cesta im prináša výzvy, na ktoré neboli vopred pripravení.

Film vzniká v producentskej spoločnosti Silverart, projekt podporil Audiovizuálny fond v roku 2018 v rámci výzvy minimal. Dielo bude dlhometrážnym debutom autora a režiséra Juraja Bohuša. „Na podporu filmu v krajine jej vzniku sa následne pripoja súkromné zdroje zo strany amerického partnera a aj zo Slovenska a Česka. Veľkú časť z prípravných a produkčných prác sme pokryli aj vlastnými vkladmi producentky, režiséra filmu a jeho domovskej scény – Webster Univerzity,“ spresnila Krnáčová. Premiéra je naplánovaná na rok 2020.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie