Správy

Veľké investície a tisíce operácií. Aký bol rok 2019 v Nemocnici Zvolen?

V Nemocnici Zvolen vlani hospitalizovali takmer 15 500 pacientov a investovali do rozvoja nemocnice vyše milión eur. Pozrite si zaujímavé čísla!

Ilustračný obrázok k článku Veľké investície a tisíce operácií. Aký bol rok 2019 v Nemocnici Zvolen?
5
Galéria

Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, vlani hospitalizovala takmer 15 500 pacientov, vykonala približne 3 400 operácií, ambulantne ošetrili viac ako 137 tisíc pacientov a narodilo sa tu 1260 bábätiek, čo je o 31 novorodencov viac ako v roku 2018. Spoločnosť AGEL SK do rozvoja nemocnice investovala vyše milión eur, ďalších 3,6 milióna sa preinvestovalo z prostriedkov EÚ pre projekt „Modernizácia infraštruktúry pre zefektívnenia poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti v Nemocnici Zvolen a.s.“, ktorý je v celkovej hodnote 7,1 milióna eur. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK.

"Hospodárenie nemocnice je aj naďalej pozitívne, a to i napriek faktu, že sme na jeseň začali veľkú rekonštrukciu a výstavbu centrálneho urgentného príjmu. Investícia je z 10% financovaná nemocnicou a vyvoláva ďalšie náklady, ktoré nie sú kryté zo štrukturálnych fondov. Napriek tomu sa ekonomické zdravie nemocnice zlepšilo aj vďaka silnému zázemiu poskytovanému skupinou AGEL a rovnaký trend očakávame aj naďalej. V roku 2020 plánujeme naďalej rozširovať portfólio našich služieb a intenzívne pracovať na zvýšení ich kvality“, uviedol riaditeľ Nemocnice Zvolen Ján Belanský.

Investície na detskom aj gynekologicko-pôrodníckom

Revitalizáciou v roku 2019 prešlo detské oddelenie s investíciou 42 tisíc eur, celé poschodie geriatrického oddelenia (15,5 tisíc EUR), zrealizovala sa druhá etapa rekonštrukcie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, čo si vyžiadalo náklady 275 000 eur. "Vďaka tomu máme nové, moderné ambulancie aj zázemie pre našich lekárov,“ doplnil riaditeľ nemocnice.

Po 15 tisíc eur nemocnica investovala na rekonštrukciu jednotky intenzívnej starostlivosti internistických odborov a na úpravu priestorov JIS chirurgických odborov. Nemocnica má v priestoroch polikliniky novú recepciu, kde pacientom poskytujú informácie a zabezpečujú objednávanie na ambulantné vyšetrenia, nachádza sa tu aj podateľňa a pokladňa. Jej vybudovanie stálo 14 tisíc eur. Ďalších 23 tisíc eur si vyžiadala rekonštrukcia rozvodu vody a kanalizácie v budove polikliniky, kde bolo potrebné vykonať kompletnú výmenu ležatých rozvodov a stúpačiek teplej a studenej vody.

Pacienti zo širokého okolia majú od vlani v Nemocnici Zvolen k dispozícii ďalšiu gynekologickú ambulanciu.

Nové prístroje

Dôležitou súčasťou kvalitnej zdravotnej starostlivosti je moderné prístrojové vybavenie. "Vlani sme zabezpečili špeciálne prístroje v hodnote 236 500 eur. Máme nový ultrasonograf pre gynekológiu v hodnote 44 tisíc eur, kardiotokograf pre pôrodnicu, pri artroskopických operáciách využívame novú artrokospickú pumpu. Pre potreby chirurgie sme zakúpili elektrokoagulačný prístroj, operačnú vŕtačku s oscilačnou pílou, pre intenzívnu starostlivosť pacientske monitory vitálnych funkcií s centrálou. Lôžkové oddelenia sme vybavili infúznymi pumpami a dávkovačmi, zakúpili sme nový elektroliečebný prístroj pre rehabilitačné pracovisko,“ popisuje Ján Belanský nové prístroje, ktoré má nemocnica aktuálne vo výbave.

Rádiodiagnostické oddelenie na vysunutom pracovisku v Krupine je vynovené od vlaňajšieho októbra a stálo 60 tisíc eur. Pacientom tu slúži moderný prístroj s priamou digitalizáciou v hodnote 121 tisíc eur, ktorý zvyšuje bezpečnosť pacienta aj obsluhy a umožňuje snímať pacienta priamo na lôžku bez nutnosti jeho prekladania na stôl.

Nemocnicu Zvolen vlani ocenilo Veliteľstvo vzdušných síl Ozbrojených síl SR za dlhodobú spoluprácu a záchranu života u ťažko zraneného vojaka počas cvičenia na Lešti. MUDr. Július Baláž z Interného oddelenia Nemocnice Zvolen, prevádzka Nemocnica Krupina, získal Cenu mesta Krupina za významný prínos na poli riadenia zdravotníckeho zariadenia a za neúnavnú starostlivosť o pacientov v meste Krupina a PhDr. Zuzana Bukovcová získala ocenenie Biele srdce na republikovej úrovni v kategórii sestra – manažér.

V OBRAZOCH: Rok 2019 v Nemocnici Zvolen
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie