Iné športy

Veľké meranie síl pozná víťazov: Titul Železný hasič vybojoval študent zvolenskej školy

V súťaži, ktorá sa konala v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene, si svoje sily zmeralo 53 študentov vysokých a stredných škôl a členovia dobrovoľných hasičských jednotiek z rôznych kútov Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Veľké meranie síl pozná víťazov: Titul Železný hasič vybojoval študent zvolenskej školy
9
Galéria
Zdroj: TASR

Tohtoročnou Železnou hasičkou sa stala Andrea Špaňová zo Žilinskej univerzity v Žiline a titul Železný hasič si vybojoval Maroš Bošeľa zo Strednej odbornej školy Drevárskej vo Zvolene. Vyplýva to z výsledkov 18. ročníka súťaže O putovný pohár Katedry protipožiarnej ochrany – Železný hasič 2019.

Súťažili študenti aj dobrovoľní hasiči

V súťaži, ktorá sa vo štvrtok 28. novembra konala v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene, si svoje sily zmeralo 53 študentov vysokých a stredných škôl a členovia dobrovoľných hasičských jednotiek z rôznych kútov Slovenska. Súťaže sa zúčastnili hasiči zo Žiliny, Košíc, Prievidze, Žarnovice, Sielnice a mnohých ďalších miest. Takmer polovicu súťažiacich tvorili študenti Technickej univerzity vo Zvolene, kde je možné študovať program Protipožiarna ochrana a bezpečnosť.

"Veľmi sa tešíme vysokej účasti súťažiacich, ako aj tomu, že vo všeobecnosti je vysoký záujem o štúdium v odbore hasičstvo a pre študentov je tento odbor atraktívny. Hasičstvo je nielen náročné povolanie, ale aj poslanie,“ skonštatoval riaditeľ súťaže Ivan Chromek.

Náročné disciplíny

Súťažiaci zdolávali disciplíny ako napríklad rozťahovanie 40-metrových hadíc, prehadzovanie pneumatík, preskakovanie cez dvojmetrovú prekážku, výbeh či vytiahnutie hadíc na balkón štvrtého podlažia. Nezápasili však len s časom, ale aj s poveternostnými podmienkami, keďže počas súťaže výdatne pršalo a na ceste bolo niekoľko centimetrov vody. Jednou z disciplín bol aj prenos figuríny cez tunel.

"Na týchto mladých ľuďoch je vidieť ohromné nadšenie. Okrem štúdia sa venujú aj záujmovej činnosti, ktorá dopĺňa ich absolventský profil. Jednou z nich je práve hasičský šport. Teoretické vedomosti z prednášok sú doplnené praktickými cvičeniami na škole, ale aj na hasičských staniciach. Študenti si zvyšujú svoju psychickú a fyzickú kondíciu a odolnosť, ktoré sú nevyhnutné pri plnení ich budúceho náročného povolania“, uviedla Danica Kačíková, vedúca Katedry protipožiarnej ochrany z Technickej univerzity vo Zvolene.

Zábery zo súťaže si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Hasičské preteky Železný hasič 2019 vo Zvolene
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie