Viete, čo predchádzalo vianočným stromčekom? Vo Zvolene si to teraz môžete pozrieť...

Nenechajte si ujsť zaujímavú príležitosť a navnaďte sa ešte viac na prichádzajúce Vianoce. Vo Zvolene môžete zočiť tradičnú výzdobu príbytkov.

Ilustračný obrázok k článku Viete, čo predchádzalo vianočným stromčekom? Vo Zvolene si to teraz môžete pozrieť...
Zdroj: TASR

V poradí druhú výstavu z nového cyklu Obrázky Vianoc sprístupnilo v týchto dňoch Lesnícke a drevárske múzeum (LDM) vo Zvolene. Výstava s názvom Vôňa slamy a ihličia je venovaná tradičnej výzdobe príbytkov a hospodárstiev vo vidieckom prostredí počas vianočného obdobia, pričom je zameraná na jej magicko-obradovú stránku.

Všetko o Vianociach

Výstava prostredníctvom zbierkových predmetov, textov a fotografií predstavuje výzdobu, ktorá v minulosti predchádzala vianočným stromčekom a iným novším formám vianočnej dekorácie. Zároveň návštevníkom priblíži aj vývoj vianočného stromčeka a jeho prenikanie do ľudového prostredia.

V prvej časti výstava približuje rôzne formy zimnej zelene, ktorá mala v rámci vianočného zvykoslovia dôležitú funkciu. „Významnou súčasťou vianočného obdobia bola aj slama a rôzne slamené visiace ozdoby,“ … Návštevníci sa dozvedia v akej forme a kde všade sa slama v príbytkoch a hospodárstvach umiestňovala, a tiež aké boli druhy slamených visiacich ozdôb, tzv. slamených stromčekov.

Časť nazvaná Vianoce v chyži podáva obraz o tom, ako to na Štedrý večer v príbytkoch na dedinách vyzeralo, čo nesmelo chýbať na štedrovečernom stole, aký mal počas Vianoc význam kultový kút, kde sa umiestňovali betlehemy.

Vianočné ozdoby

Posledná časť je venovaná vianočnému stromčeku a spôsobom jeho výzdoby. Návštevníci môžu vidieť rôzne druhy vianočných ozdôb od tradičných, cez domácky vyrábané, až po kupované, závodne vyrábané ozdoby, ktoré priniesol do dedinského prostredia rozvoj obchodu a mestský vplyv.

Sprievodnými aktivitami k výstave budú tvorivé dielne určené pre materské a základné školy, na ktorých si žiaci budú môcť vyrobiť tradičné vianočné ozdoby.

Výstava bude sprístupnená v priestoroch LDM na Námestí SNP 22/33 do 12. januára 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame