Stanislav Černák Kultúra

Víkend v Detve patril Folklórnym slávnostiam: Významní hostia, silné momenty a 1500 účinkujúcich

Uplynulý víkend bol najmä v znamení folklóru. V Detve sa uskutočnil 49. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou. Na slávnostnom otvorení nechýbalo viacero významných hostí.

Ilustračný obrázok k článku Víkend v Detve patril Folklórnym slávnostiam: Významní hostia, silné momenty a 1500 účinkujúcich
Zdroj: TASR

„Počas slávnostného otvorenia v Dolnozemskom dvore primátor Šufliarský privítal krajanov i domácich v Detve a poďakoval im za ich významný a už viacročný prínos k programu a kvalite Folklórnych slávností pod Poľanou. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík uviedol tento prvý ročník predajnej prezentácie a ochutnávky gurmánskych špecialít dolnozemskej kuchyne,“ informovala hovorkyňa Detvy Zuzana Juhaniaková.

Počas troch dní festivalu na doskách prírodného amfiteátra počas scénických programov zatancovalo a zaspievalo približne 1500 účinkujúcich. V programe otvorenia Dolnozemského dvora nechýbali hudobné a spevácke pozdravy v podaní krajanov. Ženy a dievčatá oblečené v ich tradičných krojoch ponúkli návštevníkov pochúťkami z ich tradičných jedál a ich ľudovoumeleckými výrobkami.

O otvorenie a uvítanie návštevníkov 49. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou sa v prvom scénickom programe na prírodnom amfiteátri postarali súbory a folklórne skupiny z domáceho regiónu, z miest a obcí okolo Poľany, v programe Zahrajte mi túto. Prvý večer slávností zavŕšil aj vizuálne sugestívny program Živý oheň, kde popri tanečných a hudobných vystúpeniach pod hviezdnatou klenbou zažiarili i sviece v rukách spievajúcich dievčat a fakle v rukách mládencov tanečníkov.

Otvorenie tohtoročných Folklórnych slávností svojou účasťou podporili i viacerí významní hostia, zástupcovia verejného i kultúrneho života, medzi nimi Jana Laššáková, podpredsedníčka Národnej rady SR, poslanci Národnej rady a ďalší.

Foto: ilustračné

49. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie