Vo Zvolene postavia nové centrum na čistenie vlakov. Stáť bude desiatky miliónov eur

Aj vám prekážajú špinavé vlaky? Vo Zvolene vyrastie špeciálne pracovisko na ich čistenie.

Jakub Forgács

Nové technicko-hygienické pracoviská na rýchle odstraňovanie neprípustného technického stavu technológií vlakových súprav a na čistenie vagónov osobnej dopravy, vyrastú v najbližších dvoch rokoch vo Zvolene, v Humennom a v Nových Zámkoch. Projekt ich výstavby za približne 100 miliónov eur bol z veľkej časti podporený z eurofondov.

Ako na štvrtkovej obhliadke miesta súčasného a zároveň budúceho moderného zariadenia pre kontrolu a prípravu vlakových súprav vo Zvolene uviedol minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd), železnice môžu získať do svojich vlakov cestujúcich len vtedy, keď tieto budú rýchle, presné a čisté. „Za podmienok, ktoré tu teraz vidíme, však železnice cestujúcich neprilákajú,“ povedal.

„Vybudujeme tu moderné pracovisko, ktoré bude vozne udržiavať čisté a tak, aby sa predĺžila ich životnosť. Nové technické pracovisko zase významne skráti celú údržbu vlakových súprav,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Momentálne sa napríklad v dopravnom uzle Zvolen denne prevádzkovo ošetrí 61 vlakových súprav. Pracovisko však už kapacitne nestačí na plánovaný objem a zároveň nevyhovuje nových hygienickým a environmentálnym normám.

Výstavba zvolenského pracoviska je rozpočtovaná sumou 31,7 milióna eur. ZSSK už pripravuje súťaž na zhotoviteľa stavby. Zástupcovia spoločnosti predpokladajú, že prvé súpravy v ňom by sa mohli začať čistiť v decembri 2019.

Pozrite si v priloženej fotogalérii miesto, kde má vyrásť nové centrum na čistenie vlakov!

Zdroj: TASR

Odporúčame