Správy

Vo Zvolene vznikol prvý priestor obehového hospodárstva. Na čo slúži?

HUB je výsledkom participácie 70 organizácií zo sektoru malého a stredného podnikania a živnostníkov, akademickej obce, združení a neziskových organizácií, samosprávy a orgánov štátnej správy.

Ilustračný obrázok k článku Vo Zvolene vznikol prvý priestor obehového hospodárstva. Na čo slúži?
Foto: Nicole Regecová / Zdroj: Dnes24.sk

Prvý tzv. HUB obehového hospodárstva na princípe public-private partnership (PPP) vznikol v týchto dňoch vo Zvolene. HUB je priestor, kde sa zhromažďujú organizácie s rovnakým cieľom, navzájom si pomáhajú a inšpirujú sa.

HUB zastrešuje združenie Národná recyklačná agentúra Slovensko (NARA-SK), ktoré poskytuje už niekoľko rokov riešenia v obehovom hospodárstve. „HUB je výsledkom participácie 70 organizácií zo sektoru malého a stredného podnikania a živnostníkov, akademickej obce, združení a neziskových organizácií, samosprávy a orgánov štátnej správy,“ uviedol predseda NARA-SK Matej Plesník.

„HUB je otvorené partnerstvo pre všetkých na vzájomnom akceptovaní a nezávislosti. K členstvu HUB obehového hospodárstva sa môže pridať každý, kto prispeje k napĺňaniu princípov obehového hospodárstva sociálne, environmentálne a ekonomicky. Zapojenie sa do partnerstva v HUB je bez povinnosti úhrady členského,“ priblížil ciele projektu.

Na nedávnej medzinárodnej konferencii partnerstva obehového hospodárstva vo Zvolene boli účastníci oboznámení s tým, ako opätovne zhodnotiť textilný odpad. „Výstupom z konferencie je nový katalóg riešení s využitím materiálov zo zhodnotených odpadov,“ pripomenul Plesník. „Tieto riešenia sú prístupné nielen pre našich partnerov, ale aj pre každého, kto má záujem zodpovedne riešiť svoje projekty tak, aby boli v súlade so životným prostredím,“ do­dal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie