Ilustračný obrázok k článku Výskum medičky Niny o sex príťažlivosti: Takto zistíte hladiny svojich pohlavných hormónov!
Foto: Eva Viestová

Výskum medičky Niny o sex príťažlivosti: Takto zistíte hladiny svojich pohlavných hormónov!

Sme zvery, ktoré potrebujú cítiť tie správne feromóny na prilákanie? Čo ovplyvňuje našu príťažlivosť u opačného pohlavia? Je to výzor, vek, finančné zabezpečenie alebo pohlavné hormóny? To sú témy unikátnej diplomovky mladej medičky. Pomôžte pri výskume!

Jakub Forgács Od Vás
Jakub Forgács Od Vás

Výskum medičky Niny o sex príťažlivosti: Takto zistíte hladiny svojich pohlavných hormónov!

Sme zvery, ktoré potrebujú cítiť tie správne feromóny na prilákanie? Čo ovplyvňuje našu príťažlivosť u opačného pohlavia? Je to výzor, vek, finančné zabezpečenie alebo pohlavné hormóny? To sú témy unikátnej diplomovky mladej medičky. Pomôžte pri výskume!

Ilustračný obrázok k článku Výskum medičky Niny o sex príťažlivosti: Takto zistíte hladiny svojich pohlavných hormónov!
Foto: Eva Viestová

Staráme sa o seba zbytočne a stupeň svojej príťažlivosti je nám daná do vienka spolu s inými vlastnosťami? Vyberáme si partnerov podľa plodnosti konverzácie, alebo v konečnom štádiu si vyberieme najkrajšieho dostupného jedinca? Záleží atraktivita od výzoru, peňazí, hormónov alebo od niečoho úplne iného?

Úzky pás ako dôkaz

Atraktivitu môže ovplyvňovať náš výzor, ktorý je merateľný na základe veľkosti pŕs, BMI, či WHR (pomer pása k bokom). Tieto veličiny môžu odzrkadlovať plodnosť žien a telesnú stavbu mužov. „Ženy s priemernými tvárovými charakteristikami sú pre mužov atraktívnejšie, je to pravdepodobne preto, že tieto signalizujú neprítomnosť genetických anomálií,“ hovorí o známych skutočnostiach Nina Koštová, žiarska študentka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.. Nina však v úvahách pokračuje ďalej.

Muži preferujú ženy s priemernou hmotnosťou a s typickým ženským pomerom medzi pásom a bokmi (waist-hip-ratio – WHR), ktorý odzrkadľuje optimálnu plodnosť a zaisťuje, že žena nie je tehotná. V dobe kamenej sa predpokladá na základe nájdených sošiek uprodnosťovanie obéznych žien, to z dôvodu, že mali čo jesť a mali väčšiu šancu uživiť svoje deti.

Veľké prsia, veľký zadok

Vo svete sa skúmal aj vplyv veľkosti pŕs na krásu žien. Juhoafrický muži uprednostňujú ženy s úzkym pásom, širokými bokmi, veľkými prsiami a čiernou farbou pleti. Ak by si mali vybrať belošky mali by úzky pás, široké boky a malé prsia. Briti chceli ženy s úzkym pásom a širokými bokmi, ak by to mali byť černošky mali by mať malé prsia, ak Britky naopak veľké. Aj keď dnes väčšina mužov preferuje ženy s veľkým poprsím, nie je to historicky ani kultúrne dané, dôležitá je údajne skôr pevnosť, ktorá sa vekom mení a súvisí s plodnosťou.

Kvalita spermií závisí od aj od tváre

Muži s atraktívnou tvárou majú vyššiu kvalitu spermií a vyššiu genetickú imunitnú rôznorodosť. BMI určuje fyzickú silu muža, množstvo svalovej hmoty a dá sa na základe neho určiť príťažlivosť pre ženy. Keď žena nehľadá dlhodobého partnera, môže byť pre ňu najdôležitejší práve vzhľad.

Dôležitá je predovšetkým telesná symetria, ktorá súvisí s plodnosťou a neprítomnosťou genetických anomálií, svalová hmota a pomer pásu k bokom okolo 0,9. Medzi znaky závislé od testosterónu patria hustejšie a tmavšie fúzy, výška, „trojuholníkový“ tvar postavy, sociálna dominancia, telesný pach a ďalšie.

Dôležité je aj sebavedomie

Nina ďalej píše o tom, že príťažlivosť je spojená s úspechom na párenie, skorším vekom prvého sexuálneho styku a s vyšším celkovým počtom sexuálnych partnerov.

U muža závisí atraktivita aj od toho ako veľmi sa sám považuje za atraktívneho. Nemusí byť ani veľmi pekný, stačí keď si to o sebe myslí a má väčšiu šancu na úspech u žien ako niekto s nízkym sebavedomím.

Ženatí muži sú krajší a vyšší

Ženy preferujú krajších a bohatších mužov aj keď je u nich vyššie riziko nevery. Ženatí muži sú krajší a vyšší ako slobodní. Vysokí muži sú menej žiarliví lebo si o sebe myslia, že aj keď ich ženy opustia ľahšie si nájdu náhradníčku.

Rozhoduje dĺžka prstov?

Pomer dĺžky druhého a štvrtého prsta pravej ruky je ovplyvnený pôsobením testosterónu už počas tehotenstva. U mužov, ktorí boli v maternici vystavení vyšším hladinám testosterónu, je druhý prst kratší ako štvrtý a predpokladáme, že čím majú druhý prst kratší, tým mali vyššiu hladiny testosterónu. U žien je to naopak, druhý prst rovnako dlhý alebo dlhší ako štvrtý. Je možné, že už pred narodením sa rozhodne ako sa budeme páčiť opačnému pohlaviu.

Atraktivita pachu mužov, závisí údajne od dobrých génov, vrátane telesnej symetrie, príťažlivosti tváre a dominancie. Jedinci s atraktívnejším zápachom majú kratší 2. prst ruky, čo je viac mužské.

Pre ženu sú pre výber dlhodobého partnera, okrem genetických a zdravotných charakteristík najdôležitejšie práve signály svedčiace o jeho prístupe k zdrojom. Ženy považujú za najdôležitejšie budúce alebo aktuálne finančné zabezpečenie partnera a jeho spoločenské postavenie a moc.

Prístup k zdrojom

Aj keď muži dosahujú vyššieho postavenia a majetku až vo vyššom veku, dá sa predpokladať ich potenciál do budúcna. Potenciál prítupu k zdrojom (resource holding potencial – RHP), môže mať rôzne zložky akými sú rodinné zázemie, vzdelanie, profesia, inteligencia. Ženy tieto vlastnosti často zohľadňujú pri výbere ideálneho partnera.

Vek ženy je pre mužov dôležitý pri výbere partnerky, a to najmä preto, že plodnosť žien je ohraničená iba na relatívne krátke obdobie. U žien vek muža nehrá dôležitú úlohu, plodnosť mužov sa vekom podstatne nemení, pričom vyšší vek muža môže znamenať vyššie postavenie v spoločnosti a tým aj lepší prístup k zdrojom.

Ako vplýva antikoncepcia?

Hladina hormónov sa u žien počas menštruačného cyklu mení, čo má za následok aj zmenu ich atraktivity. Najatraktívnejšie sú ženy v čase ovulácie, ktorá je najpodnejšou fázou cyklu. Hormonálne výkyvy sa menej prejavujú u žien, ktoré žijú v trvalom vzťahu a u žien ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, čím je ich prirodzený cyklus potlačený.

Zdá sa, že u oboch pohlaví ovplyvňujú hladiny testosterónu (súčasného aj prenatálneho), atraktivitu u opačného pohlavia. Na základe dostupných údajov je možné predpokladať, že muži s vyššími hladinami testosterónu sú pre ženy atraktívnejší. Vplyv na atraktivitu môže mať aj vek, finančné zabezpečenie, vzhľad, správanie a mnoho ďalších faktorov. U žien je podľa dostupnej literatúry dôležitá aj fáza menštruačného cy­klu.

Ženy nie sú len zlatokopky, muži nechodia len s modelkami :)

Evolúcii išlo iba o zachovanie ľudstva a my zato nemôžeme. :) Ženy nie sú vo všeobecnosti len zlatokopky a muži nechodia len s modelkami. My tomu hovoríme láska.

Chcete pomôcť výskumu atraktivity a zistiť hladiny svojich pohlavných hormónov?

Vyplňte online formulár, pošlite fotku tváre a ruky. Domov Vám zašleme skúmavku na vzorku slín, z ktorých budeme merať hladinu hormónov. Zároveň budete vyzvaný na online bodové hodnotenie fotiek opačného pohlavia.

Viac sa dozviete TU: http://atraktivita.net/ (výskum je súčasťou diplomovej práce autorky článku, študentky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a neslúži na žiadnu komerčnú aktivitu)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín