Zámocké hry zvolenské odštartujú už o pár dní. Poznáme najväčšie lákadlá festivalu

Nadšenci divadla si už onedlho prídu na svoje. Obľúbené podujatie vo Zvolene otvorí Škola základ života, nasledovať bude ďalších 14 predstavení.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Zámocké hry zvolenské odštartujú už o pár dní. Poznáme najväčšie lákadlá festivalu
Zdroj: DJGT

Slovenskou premiérou hry Jaroslava Žáka Škola základ života, ktorá je známa predovšetkým z medzivojnového filmového spracovania, odštartuje 9. júna 44. ročník Zámockých hier zvolenských (ZHZ). Hru, osadenú do dobových reálií, približuje dnešku hudba a pesničky, ktoré pozná aj mladá generácia.

Hru naštudovala režisérska dvojica Michaela Doleželová a Roman Vencl. Ako uviedli na dnešnej tlačovej konferencii vo Zvolene, v Českej republike bol tento titul uvedený po roku 1990 vo viacerých divadlách. Hudba, ktorá české inscenácie sprevádzala, ale vždy vychádzala z tamojších známych medzivojnových šlágrov. Keďže na Slovensku dobovej hudby nebolo tak veľa a ani medzi širším publikom nie je až taká známa, rozhodli sa hru dotvoriť mierne prearanžovanými hitmi dneška. Podľa Filipa Tailora, ktorý mal na starosti hudobné naštudovanie, v komédii o vzťahu študentov a ich učiteľov zaznejú napríklad piesne skupiny Elán, Pavla Haberu či Karla Duchoňa.

„Zámocké hry zvolenské sú významným podujatím tak pre naše divadlo, ako aj pre mesto Zvolen a návštevníkov zo širokého okolia. Medzinárodný festival organizujeme v spolupráci so Slovenskou národnou galériou Bratislava – Zámok Zvolen. Vďaka tejto spolupráci si diváci budú môcť opätovne vychutnať hviezdne spojenie súčasného divadelného umenia s unikátnym historickým nádvorím Zvolenského zámku,“ uviedla riaditeľka DJGT Jana Raffajová.

Pozvanie na festival prijali popredné slovenské i české divadlá. Z programovej skladby si vyberú priaznivci kvalitných komédií, klasických titulov, silných historických tém. Nechýba ani autentický folklórny muzikál a predstavenia pre deti a mládež. Mottom aktuálneho ročníka je Putovanie k hviezdnym snom.

Okrem domácej scény Divadla J. G. Tajovského sa predstavia ďalšie obľúbené slovenské divadlá ako Radošinské naivné divadlo, Divadlo A. Bagara v Nitre, Divadlo J. Záborského v Prešove, Spišské divadlo, Divadlo J. Palárika v Trnave, bratislavské Divadlo Nová scéna, Štúdio L+S a tiež Slovenské národné divadlo. Do Zvolena zavíta aj detské divadlo pre deti PIKI s rozprávkou Pes (prí)tulák.

Obzvlášť atraktívne sú české inscenácie. Městské divadlo Zlín prichádza s titulom Mezi nebem a ženou, Těšínské divadlo zaplní nádvorie originálnym folklórnym muzikálom Kubo podľa známej slovenskej veselohry. Tretím českým hosťom je Národní divadlo Brno a inscenácia Saturnin. „Táto kultová česká humoreska, situovaná do prvorepublikovej atmosféry, je plná oslobodzujúceho humoru a je doplnená o živú swingovú kapelu,“ doplnila dramaturgička DJGT Uršuľa Turčanová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR