Jakub Forgács Kultúra

Zámocké hry zvolenské s tuctom inscenácií. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?

Najstarší divadelný festival na Slovensku pod otvoreným nebom otvorí premiéra S láskou sa nezahráva, prvý raz ju DJGT hralo pred 50 rokmi.

Ilustračný obrázok k článku Zámocké hry zvolenské s tuctom inscenácií. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci?
Zdroj: DJGT

Tucet rôznych inscenácií a jeden špeciálny večer ponúkne svojim návštevníkom 46. ročník Zámockých hier zvolenských (ZHZ). Festival sa uskutoční od 7. do 23. júna a bude v symbióze s dramaturgiou jubilejnej 70. sezóny tamojšieho Divadla J. G. Tajovského (DJGT), ktorá ponúka odkaz na niektorú z inscenácií divadla, odohraných na jeho doskách v dávnej i nedávnej minulosti.

„Práve špeciálny večer s názvom Zámocká slávnosť pripomenie to najlepšie z histórie DJGT a zámockých hier. Novinkou festivalu budú rozmanité sprievodné podujatia na trase divadlo – zámok,“ uviedla na tlačovej konferencii k ZHZ vedúca obchodno-marketingového oddelenia divadla Gabriela Valentínyová.

Zámocká premiéra

ZHZ otvoria domáci divadelníci zámockou premiérou S láskou sa nezahráva, dramatika, básnika a spisovateľa Alfreda de Musseta, v réžii Martina Kákoša. Ústrednú dvojicu v inscenácii stvárňujú Marek Rozkoš a Katarína Rozkošová.

Podľa dramaturga hry Jána Chalupku v hre sa prelínajú lyrické častí plné citových vzplanutí so sviežou situačnou komikou i šťavnatým humorom. Táto inscenácia mala v DJGT pôvodnú premiéru pod názvom S láskou sa neradno zahrávať v roku 1969 v réžii Petra Jezného a tvorcovia ju pripravili ako poetické divadlo.

Ako povedal režisér Kákoš, nová premiéra strieda rôzne plochy. „Samozrejme, keďže Musset bol v prvom rade básnik, ten jeho poetický grunt sa tam objavuje. V texte sú však aj časté groteskné výstupy, ktoré hre dávajú charakter a ktoré sme sa do hry snažili zakomponovať aj my,“ priblížil.

Z Česka aj Srbska

Festival ZHZ po prvej a druhej premiére domácich divadelníkov privíta následne okrem slovenských divadiel aj české Klicperovo divadlo z Hradca Králové, Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca a Divadlo Tošu Jovanovića zo srbského Zrenjaninu, ktoré prinesie v známej Shakespearovej hre Romeo a Júlia moderný výklad legendárneho príbehu milencov z Verony.

Podľa Valentínyovej 13 titulov, ktoré sa v DJGT kedysi hrali a ktoré sa v rámci ZHZ aj odohrajú, nebolo až také zložité nájsť na doskách slovenských divadiel. Ťažšie bolo vybrať tituly, ktoré by na nádvorie zámku vyhovovali po technickej stránke.

Sprievodné podujatia na trase divadlo – zámok by mali preniesť festivalovú atmosféru aj za pomedzie zámockého nádvoria. Patria k nim Festivalové telegramy – krátke pouličné performancie na tému inscenácie dňa, spravidla 75 minút pred večerným predstavením, Oživené múry – tri večery s interaktívnymi svetelnými inštaláciami, v ktorých budú návštevníci svetelným sprejom oživovať minulosť na múroch fasád budov v centre Zvolene a Festivalové minúty – dynamické video-reportáže z festivalového diania na zámku, v divadle i v uliciach mesta. Na všetky sprievodné podujatia je vstup voľný.

Najstarší divadelný festival na Slovensku pod otvoreným nebom organizuje DJGT v spolupráci so SNG Bratislava – Zámok Zvolen.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie