Stanislav Černák Kultúra

Zámocké hry zvolenské už o pár dní: Vyberajte hru podľa svojho gusta...

Aké je motto 41. ročníka a Zvolenských zámockých hier (ZHZ) a načo všetko sa môžete tešiť? Na dnešnej tlačovej besede sa novinári dozvedeli viac.

Ilustračný obrázok k článku Zámocké hry zvolenské už o pár dní: Vyberajte hru podľa svojho gusta...
Zdroj: TASR

Neskrotní hrdinovia v žiare hviezd je motto tohtoročného medzinárodného letného divadelného a operného festivalu Zámocké hry zvolenské (ZHZ). Činoherná časť 41. ročníka festivalu, ktorú organizuje Divadlo J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene, sa začína 6. júna premiérou hry Skrotenie zlej ženy v podaní domáceho súboru DJGT.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková, hru uvádza divadlo preto, lebo celý svet si tento rok pripomína 450. výročie narodenia autora hry Williama Shakespeara. „Shakespearova komédia vychádza z princípov commedie dell'arte i z vďačného rámca divadla na divadle. Inscenáciu režíruje Stanislav Slovák,“ priblížila dramaturgička.

Neskrotných hrdinov vymykajúcich sa konvenciám nájdeme aj v hosťujúcich festivalových inscenáciách. Tento rok v programe nájdeme dve české divadlá: Městské divadlo Brno s muzikálom Sugar! (Někdo to rád horké) a Městské divadlo Zlín s čerstvou drámou Ďáblice. Prešov predstaví svojho Amadea, SND Antigonu v New Yorku, Nová scéna hru Aj muži majú svoje dni, Martin 1. a 2. časť sitkomu www.narodnycintorin.sk. Pre deti je pripravená rožňavská rozprávka Pippi dlhá pančucha. Nielen pre mládež je v ponuke tanečné hiphopové predstavenie Laci Strika a Baletu SND Julio & Romea. Diváci si môžu vychutnať hru Spomínam na Paríž s piesňami Jara Filipa spolu so Štúdiom L+S.

DJGT odohrá počas festivalu ešte jednu svoju inscenáciu, autorskú hru Na konci… o patrónovi divadla Tajovskom, s ktorou sa v júni zúčastní aj na festivale Dotyky a spojenia. Záverečný deň patrí koncertnej verzii muzikálu Prekliaty básnik.

Sprievodným festivalovým podujatím bude výstava venovaná „dvornému“ scénografovi ZHZ Štefanovi Hudákovi. Operná časť festivalu potom začne 22. júna premiérou Štátnej opery v B. Bystrici Lovci perál od G. Bizeta a potrvá do 28. júna.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie