Stanislav Černák Rôzne

Zosnulý umelec a známy rodák Ján Kulich (†84): Jeho sen sa mu splní až po smrti!

Zosnulý sochár Ján Kulich (†84) chcel svoje diela presunúť do rodnej Zvolenskej Slatiny. Otvorenie galérie plánoval spolu s rodinou počas nadchádzajúceho jubilejného 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Svoj sen už žiaľ neuskutočnil. Splní sa mu však po smrti...

Ilustračný obrázok k článku Zosnulý umelec a známy rodák Ján Kulich (†84): Jeho sen sa mu splní až po smrti!
Zdroj: TASR

Sochár Ján Kulich, ktorý umrel v pondelok 16. marca vo veku 84 rokov, bude mať v rodnej Zvolenskej Slatine stálu expozíciu a depozit svojich diel. Galéria vzniká v samotnom centre dediny, v jednom z domov, ktorý umelec a jeho rodina pred časom odkúpili od obce.

Kulich plánoval svoje celoživotné dielo presťahovať z Bratislavy do rodnej obce už dávnejšie. Obyvatelia sú radi, že tam galéria známeho rodáka bude. „Sme radi, že expozícia so stovkami jeho diel tu bude. Určite to priláka mnohých návštevníkov a turistov,“ povedala pred časom prednostka Obecného úradu Anna Pavlendová.

V dome, ktorý obec predala Kulichovcom, bola kedysi policajná stanica, neskôr sa v ňom schádzali dôchodcovia. V uplynulých rokoch bol však objekt prázdny a chátral. Podľa starostky Márie Klimentovej dom je pred dokončením, treba ešte upraviť jeho okolie. Do objektu sa majú sústrediť diela z umelcovho ateliéru a skladu v Bratislave.

Otvorenie galérie plánoval umelec a jeho rodina počas nadchádzajúceho, jubilejného 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, ktoré sa uskutočnia začiatkom júla. Organizátori počítajú, že napriek jeho úmrtiu sa tak aj stane.

Kulich je predstaviteľom realisticko-formalistickej línie v slovenskom sochárstve. Vo svojej počiatočnej tvorbe čerpal hlavne z ľudových motívov. Ako popredný funkcionár bol úzko spojený s bývalým socialistickým režimom. Známe sú jeho sochy partizánov a milicionárov. K najznámejším dielam uplynulých rokov patria sochy Juraja Jánošíka v Terchovej či Svätopluka na Bratislavskom hra­de.

Čítajte tiež:

Známy rodák nás navždy opustil: Zomrel sochár Ján Kulich (†84)

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie