Správy

ZUŠ vo Zvolene oslavuje 100 rokov. Je zrejme najstaršou na Slovensku

O vznik Zvolenskej hudobnej školy sa zaslúžil Ľudovít Izák-Lihovecký, učiteľ, skladateľ, hudobný poradca a riaditeľ Ľudovej chlapčenskej školy, a Gustáv Šimkovič, evanjelický kantor, dirigent a hudobný skladateľ.

Ilustračný obrázok k článku ZUŠ vo Zvolene oslavuje 100 rokov. Je zrejme najstaršou na Slovensku
Zdroj: TASR

Slávnostný koncert k 100. výročiu založenia Základnej umeleckej školy (ZUŠ) vo Zvolene bude v pondelok (11. 11.) o 18.00 h v tamojšom Divadle J. G. Tajovského. Pôvodná Zvolenská hudobná škola je podľa dostupných zdrojov najstaršou hudobnou školou svojho druhu na Slovensku.

„Zápisnica zo zriaďujúceho zhromaždenia je z 19. októbra 1919. Aj keď sa v niektorých literatúrach prvenstvo pripisuje bratislavskej hudobnej škole, dnešnému konzervatóriu, to bolo však zriadené až 6. novembra 1919,“ hovorí riaditeľka ZUŠ vo Zvolene Iveta Vitovská.

O vznik Zvolenskej hudobnej školy sa zaslúžil Ľudovít Izák-Lihovecký, učiteľ, skladateľ, hudobný poradca a riaditeľ Ľudovej chlapčenskej školy, a Gustáv Šimkovič, evanjelický kantor, dirigent a hudobný skladateľ.

Škola začínala s vyučovaním iba hudobných predmetov – spevu, hry na klavíri a na husliach. Vyučovalo sa v byte správcu školy Gustáva Šimkoviča, na Štefánikovej ulici č. 25. Neskôr mesto umiestnilo školu do priestorov prázdnej škôlky. Jedným z piatich členov učiteľského zboru bol aj hudobný skladateľ Viliam Figuš-Bystrý. V roku 1935 bola s počtom 240 žiakov a siedmimi učiteľmi druhou najväčšou hudobnou školou na Slovensku.

V 50. a 60. rokoch sa postupne vyučovali ďalšie hudobné predmety a otvárali nové odbory. Ako posledný sa 1. septembra 1962 otvoril odbor výtvarný.

Od roku 1966 dostala škola priestory v budove bývalej Tatra banky, dnešnej Československej obchodnej banky, na rohu ulíc Jiskrova a Sládkovičova. Ku kvantitatívnemu rastu prispeli pobočky, ktoré škola vytvorila v roku 1963 v Krupine, 1965 na Sliači a 1966 v Detve. V 70. rokoch školu navštevovalo vyše 1000 žiakov, dnes ich je asi 760. Od roku 1994 sídli škola v priestoroch bývalých Jegorovových kasární na Nádvornej ulici.

Vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) je v súčasnosti sprístupnená aj výstava pri príležitosti 100. výročia založenia tejto umeleckej školy. Vystavené sú na nej diela od 50 autorov, ktorí boli v minulosti spätí so školou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie