Správy

Zvolen čakajú oslavy 100. výročia vzniku ČSR. Takto pomenujú lipové stromoradie na námestí

Pod Pustým hradom sa chystá spomienkové popoludnie s bohatým programom. V rámci tohtoročných osláv odhalia pamätnú tabuľu aj pomenujú lipové stromoradie.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen čakajú oslavy 100. výročia vzniku ČSR. Takto pomenujú lipové stromoradie na námestí
Foto: Nicole Regecová / Zdroj: Dnes24.sk

Celý rokom 2018 sa nesú osmičkové výročia, počas ktorých si pripomíname významné udalosti našich slovenských dejín. Jedným z nich je okrúhla stovka viažuca sa k výročiu vzniku Československa. Na počesť tejto historickej udalosti pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum (LDM) vo Zvolene v spolupráci s mestom Zvolen 5. novembra 2018 spomienkové popoludnie s bohatým programom. Informovala o tom Tatiana Figurová z LDM Zvolen.

Keďže sa udalosti roku 1918 na pôde Zvolena diali na konkrétnych miestach, v konkrétnych budovách a podieľali sa na nich konkrétni ľudia, rozhodli sa realizátori podujatia upozorniť verejnosť práve na tieto historické miesta a osobnosti. V prvom rade ide o budovu Ľudovej banky vo Zvolene, ktorá bola založená v r. 1902 a stala sa centrom hospodárskeho povznesenia a politickej aktivity slovenskej časti obyvateľstva vo Zvolene a širokom okolí.

Za vznikom a úspešným ekonomickým rastom banky stáli najmä Ján Vesel, Viliam Paulíny, Ľudovít Medvecký a Vladimír Fajnor. Ako jedni z mála na Slovensku dokázali v období pred prvou svetovou vojnou zorganizovať aktivistov zo Zvolena a okolitého vidieka do okresného klubu Slovenskej národnej strany, ktorý sa schádzal v banke. Tu sa pripravovali aj predvojnové Zvolenské noviny, istý čas tu fungovala kníhtlačiareň, tu sa pripravovali verejné zhromaždenia, účasť vo volebných zápasoch, hralo sa tu ochotnícke divadlo a všetky kultúrne podujatia, pretože promaďarské vedenie mesta ani štátne úrady nepovoľovali ich realizáciu na verejných miestach.

Preto sa nemožno čudovať, že slovenskí reprezentanti vo Zvolene boli na vznik Československa na konci vojny v r. 1918 organizačne ale i hospodársky pripravení. Po vzniku Slovenskej národnej rady vo Zvolene s predsedom Emilom Rothom, lesníkom vo výslužbe, z priestorov banky realizovali prevzatie moci na miestnej úrovni. Organizovali stráženie a prevzatie štátnych úradov, železnice, škôl atď. Formou úverov banka financovala ich chod v krízovom období až do postupnej normalizácie života v meste.

V rámci tohtoročných osláv mesto Zvolen spolu s Lesníckym a drevárskym múzeom odhalí na fasáde bývalej Ľudovej banky, ktorá dnes slúži hotelu Akademic, pamätnú tabuľu s textom upozorňujúcim na historický význam budovy.

Súčasťou osláv bude i pomenovanie lipového stromoradia na Námestí SNP vo Zvolene s názvom Lipy slobody. Lipy sa podľa odhadu dendrológov začali vysádzať pri 10. výročí vzniku ČSR v r. 1928. Päť líp zo stromoradia bude venovaných už spomínaným osobnostiam – Jánovi Veselovi, Viliamovi Paulínymu, Emilovi Rothovi, Ľudovítovi Medveckému a Vladimírovi Fajnorovi. Oslavy storočného jubilea ukončia v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea spomienkovým stretnutím s potomkami uvedených osobností a historickou rekapituláciou udalostí roka 1918.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie