Zvolen má jediné mestské jasle. Prečo napriek veľkému záujmu nie sú plné?

Vedeli ste, že jediné mestské jasle vo Zvolene fungujú pod mestom nepretržite od roku 1978? Aktuálne však zaplnené nie sú.

Jakub Forgács

Celkom 11 detí chýba v súčasnosti do celkového zaplnenia 27-miestnej kapacity jediných mestských jaslí na Ulici 1. mája vo Zvolene. Záujem o pobyt v zariadení je napriek tomu zo strany rodičov veľký a jasle bývajú štandardne plné.

„Jasle nie sú plné len v prechodnom období, kedy deti prechádzajú kvôli dosiahnutému veku troch rokov z jaslí do škôlky. Odliv býva len k 30. júnu či 1. septembru. V januári, respektíve vo februári, býva kapacita zväčša naplnená,“ uviedla hovorkyňa Mestského úradu vo Zvolene Eva Ježovičová.

Jasle fungujú pod mestom nepretržite od roku 1978. Isté obdobie boli na Ulici Kubániho, objekt však pred niekoľkými rokmi ustúpil stavbe nákupného centra a jasle sa presťahovali na Ulicu 1. mája v časti Sarvaška.

Mestské jasle sú jediným nesúkromným zariadením vo Zvolene, v ktorom pobyt refunduje úrad práce. Zápis prebieha celoročne. Do jaslí môžu byť zapísané deti, ktorých aspoň jeden z rodičov pracuje na trvalý pracovný pomer. Určené sú deťom od jedného do troch rokov. Prechod detí z jaslí do materskej školy je potom podľa vedúcej odboru sociálnych vecí, zdravia a rodiny na Mestskom úrade vo Zvolene Márie Koreňovej jednoduchší.

„Deti sú viac zvyknuté na kolektív,“ uviedla nedávno. V jasliach je podľa jej slov lepšia individuálna starostlivosť, keďže ide o veľmi malé deti. „Tieto deti sú potom krok dopredu pred deťmi, ktoré jasle neabsolvovali,“ dodala. Jasle sú podľa nej veľkou pomocou pre rodičov, ktorí sa potrebujú vrátiť do práce skôr. Navyše poplatok 280 eur spätne prepláca úrad práce.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame