Jakub Forgács Správy

Zvolen má nového Kráľa detských čitateľov. Neskutočné, koľko kníh si požičal za rok

Deti stále nezanevreli na knihy. Zvolenskému Kráľovi detských čitateľov konkurovalo vlani vo výpožičkách ďalších asi 3000 zaregistrovaných detských čitateľov.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen má nového Kráľa detských čitateľov. Neskutočné, koľko kníh si požičal za rok
Zdroj: TASR

Až 239 kníh si vlani vypožičal z Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra (KKĽŠ) vo Zvolene Jakub Markech (13) z tamojšieho gymnázia. Stal sa tak Kráľom detských čitateľov za rok 2017. Súťaž o tento titul zorganizovala zvolenská knižnica už po 18. raz, Jakub sa stal kráľom čitateľov tretí raz po sebe.

„Nejde síce o rekord vo výpožičkách a ani Jakubov rekord, aj tak jeho výkon patrí k tým vyšším v rámci súťaže. Rekordérom bol pred časom iný žiak zvolenskej školy, ktorý prečítal za rok vyše 300 kníh,“ povedala počas dnešnej korunovácie knihovníčka Zlatica Brodnianska.

Ako dodala, napriek pretrvávajúcemu názoru, že súčasné deti nečítajú, alebo že čítajú málo, pracovníci knižnice skonštatovali, že niektoré deti čítajú radi a veľa, čoho dôkazom sú aj počty požičaných kníh v knižnici. Zvolenskému Kráľovi detských čitateľov konkurovalo totiž vlani vo výpožičkách ďalších asi 3000 zaregistro­vaných detských čitateľov. Najviac čítajú deti v kategórii od osem do 13 rokov. „Všetci majú na oddelení detskej literatúry k dispozícii okolo 12 000 titulov,“ podotkla Brodnianska. Najpožičiavanejšími autormi detskej literatúry sú Gabriela Futová, Mária Ďuríčková, Krista Bendová, zo zahraničných najmä J. K. Rowlingová a jej Harry Potter.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie