Stanislav Černák Samospráva

Zvolen má recept na boj proti horúčavám: Zelená strecha na stanici aj dažďové záhrady

Zvolen má predstavu ako zlepšiť klimatické podmienky v meste. Mestská samospráva spojila svoje sily s Technickou univerzitou, projekt má stáť viac ako 1 188 000 eur.

Ilustračný obrázok k článku Zvolen má recept na boj proti horúčavám: Zelená strecha na stanici aj dažďové záhrady
Zdroj: TASR

V projekt zahrňuje aktivity na zmiernenie sucha zadržiavaním dažďovej vody. Z mestskej kasy by malo ísť 83 tisíc eur a z univerzitnej viac ako 95 tisíc eur. Zvyšný milión chcú získať z Nórskeho finančného mechanizmu.

O čo presne ide?

„Zrážkovú vodu, ktorú zachytíme, ďalej využijeme napríklad na zavlažovanie verejnej zelene, vo fontáne, na satelity záhrad a zavlažovanie trávnikov pri materských a základných školách či na otvorené rezervoáre pre zver na Pustom hrade,“ vysvetlila vedúca Odboru rozvoja mesta Juliana Ištóková.

Tento projekt môže Zvolenu pomôcť prispôsobiť sa zmene klímy, preto je veľmi dôležitý. „Mestá majú problémy s veľkou koncentráciou povrchov, ktoré sa silne zahrievajú a akumulujú teplo. Ďalšie teplo sa uvoľňuje pri priemyselnej výrobe, zo spaľovacích motorov v doprave, z vykurovania obytných budov a spolu tak vytvárajú nad mestami takzvaný tepelný ostrov,“ ozrejmila Ištóková.

Dažďové záhrady a zelená strecha

Konkrétne chcú v meste spraviť dažďové záhrady na trávnikoch alebo zelenú strechu na autobusovej stanici. „Zelená strecha má zadržať časť vodných zrážok a ich pozvoľným odparovaním zvlhčiť ovzdušie,“ povedala vedúca Odboru rozvoja mesta a pokračovala, „Dažďové záhrady na trávnikoch majú zachytávať dažďovú vodu zo striech, chodníkov či parkovísk. Má ich byť dvadsať, každá na ploche 10 – 30 metrov štvorcových. Vodu majú zadržiavať najviac na 48 hodín, potom by vsiakla do pôdy.“

Mesto aj univerzita uvažujú o využívaní dažďovej vody. Mesto plánuje mať tri podzemné rezervoáre. „Dva by mali byť na Námestí SNP, tie chceme využívať na zavlažovanie zelene. A jeden pred budovou mestského úradu. To by malo priniesť aj určité usporenie na poplatkoch za vodné,“ povedala Juliana Ištóková. Univerzita chce podobné opatrenia zaviesť v sídle školy a taktiež internátov. Pri aule by mala vyrásť fontána s využitím dažďovej vody a pri internáte na Barinách zas s vodnou stenou pri chodníku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie