Zvolen sa zapojí do protestu na cestách. Vodiči zbystrite, chystá sa blokáda

Pripravte sa na obmedzenia! Už o pár dní sa vo Zvolene chystá blokáda. Čítajte viac!

Jakub Forgács

Vodiči prechádzajúci 29. novembra medzi 15:30 a 16:00 niektorými stredoslovenskými mestami by mali zbystriť pozornosť. Nachystané je blokovanie niektorých komunikácií s cieľom vytvoriť tlak na urýchlenú výstavbu rýchlostných ciest v regióne. Pripojí sa aj Zvolen.

Do protestnej akcie vstupujú: Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, Krupina, Šahy – teda mestá, kadiaľ by v budúcnosti mala viesť rýchlostná cesta spájajúca sever a juh našej krajiny. Vo Zvolene mienia nespokojní obyvatelia obsadiť priechod pre chodcov pri svetelnej križovatke pod Strážami, teda na známej „štvorprúdovke“ vedúcej okolo sídliska Západ. Protest organizuje Iniciatíva stredné Slovensko združujúca viaceré mestá a obce regiónu s cieľom vyvíjať činnosť smerujúcu k urýchlenej výstavbe rýchlostných komunikácií v regióne stredného Slovenska.

Blokádu podporí aj primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová: „Na tieto aktivity žiaľ najviac doplatia tí, ktorí v podstate za nič nemôžu. Zvolenčanom, ale aj cestujúcim z iných lokalít, ktorí naším mestom len prechádzajú, protest skomplikuje život, čo ma nesmierne mrzí. Na druhej strane mi však záleží na tom, aby sme všetci mohli cestovať stredným Slovenskom rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie. Pri proteste, ktorý sa odohrá naraz vo viacerých mestách preto nemôžeme ostať bokom.“

Pre blokádu bola vybratá cesta I/66, vedúca okolo sídliska Západ. Má tak byť upozornené na potrebu čo najrýchlejšieho vybudovania uceleného cestného prepojenia severnej a južnej časti stredného Slovenska, no cieľ je aj iný. „Chceme poukázať na dávnejšie vybudované úseky, ktorým chýbajú protihlukové steny. Napríklad obyvatelia zvolenského sídliska Západ musia trpieť čoraz väčšiu hlučnosť pochádzajúcu práve zo spomenutej cesty, vyzývame preto príslušné inštitúcie, aby sa problémom začali vážne zaoberať,“ doplnila zvolenská primátorka.

Blokáda ciest nie je jediným nástrojom, ktorý chce združenie použiť s cieľom upozorniť vládu SR na zlú dopravnú situáciu na strednom Slovensku. Pred niekoľkými dňami spustili jej predstavitelia petíciu za urýchlené dobudovanie severo-južného prepojenia, podpísať ju bude možné aj počas samotných protestných akcií.

Foto: ilustračné

Odporúčame