Zvolenčania bojovali do posledných sekúnd: Všetky body však putujú do Košíc

Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom dueli 40. kola Tipos extraligy na ľade HKM Zvolen 3:2.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčania bojovali do posledných sekúnd: Všetky body však putujú do Košíc
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Od začiatku zápasu sa hral rýchly hokej so šancami na oboch stranách. O niečo viac si ich vytvorili Zvolenčania, no nepremieňali ich. Do najväčších sa dostali legionári Nuutinen a McPherson, Vay nekapituloval. Košice pohrozili v presilovke, keď Klhůfek neuspel zblízka. Potom mali domáci hokejisti ďalšie dobré príležitosti, ale Mikúš nevyužil menšie zaváhanie maďarského brankára v drese „oceliarov“, nepokoril ho z medzikružia ani Halama a necelú minútu pred prestávkou vo vyloženej šanci prestrelil bránku Zuzin.

V druhej tretiny boli hostia o niečo viac nebezpečnejší, i keď menej strieľali. Najprv nepokrytý Jenyš zblízka nepokoril Rahma. Na opačnej strane nedokázali otvoriť skóre pred Vayom Zuzin, Stupka a McPherson. A mohlo ich to mrzieť, pretože v 26. minúte sa ujala perfektná prihrávka Eliaša z ľavej strany naslepo na pravú, kde číhal pohotový Réway. Ten nemal problém uspieť pred odkrytou bránkou – 0:1. A mohlo byť vzápätí aj 0:2, pretože po obrovskej chybe Zvolenčanov sa ocitol pred prázdnou bránkou s pukom Jenyš, no poslal ho iba do bočnej siete. Následne už hrozili „rytieri“ spod Pustého hradu, no Bondra neskóroval zblízka a nepodarilo sa to ani Kelemenovi s Halamom počas dvoch presiloviek.

Zvolenu napokon početná výhoda vyšla na začiatku tretej tretiny a to v piatich proti trom. Krížnu prihrávku McPhersona zužitkoval bez prípravy pred voľnou bránkou z ľavej strany Mikúš – 1:1. Potom mali domáci aktivitu na hokejkách, viac sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu a najbližšie mali ku gólu Nuutinen, ktorý v presilovke strieľal do žŕdky, a následne kapitán Zuzin. Ten sa dostal do vyloženej príležitosti, ale ani na dvakrát nepokoril Vaya, pričom nešťastne zlomil hokejku. To využili Košičania z následného protiútoku, po strele Belluša od mantinelu sa po vyrazenom puku od Rahma z dorážky presadil Klhůfek a bolo 1:2. V závere hrali domáci štvorminútovú presilovku, no nevyužili ju ani pri odvolanom brankárovi v šestici. Hostia už v pätici dokázali dostať puk do opustenej bránky súpera, postaral sa o to Klhůfek – 1:3. Potom obranca Košíc Nemčík zdržiaval hru, išiel na trestnú lavicu a v presilovke znížil tvrdou ranou spoza kruhu Mikúš – 2:3. Zvolenčanom zostalo tridsať sekúnd na vyrovnanie, no počas tohto času už Vaya neohrozili.

HKM Zvolen – HC Košice 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

• Góly: 42. J. Mikúš (McPherson, Melancon), 60. J. Mikúš (Melancon, R. Bondra) – 26. Réway (Eliaš), 54. Klhůfek (Belluš, B. Mráz), 60. Klhůfek (B. Mráz)
  • Rozhodovali: D. Konc st., Goga – Crman, Gegáň
  • Vylúčení: 3:9 na 2 min, navyše Nuutinen (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie sa
  • Presilovky: 2:0
  • Oslabenia: 0:0
  • bez divákov
  • Zvolen: Rahm – Meliško, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Hatala – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Kolenič, Viedenský, Nuutinen – Stupka, Zuzin, Mc Pherson – Chlepčok, M. Halama, Ďuriš – Gubančok
  • Košice: Vay – Pavlin, Baránek, Nemčík, Růžička, T. Slovák, Petran, Michalčin – Réway, Michal Chovan, Klhůfek – Belluš, B. Mráz, Lapšanský – Jenyš, Eliaš, Poirer – J. Milý, Havrila, Jokeľ – Frič

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Dnes by sme si nezaslúžili vyhrať, pretože sme neboli dostatočne agresívni. Ani hra v početnej výhode nebola podľa našich predstáv. Neboli sme aktívni v útočnom pásme a ani v predbránkovom priestore. Nedohrávali sme súboje, to dnes rozhodlo. Košice vyhrali zaslúžene. Musíme sa vrátiť k veciam, ktoré sme predtým robili a zdobili nás.“

Juraj Mikúš, strelec dvoch gólov Zvolena: „Rozhodlo dnes naše nevyužívanie presiloviek. Za stavu 1:1 sme mali dať druhý gól. Mrzí nás, že sa tak nestalo, nepremenili sme šance. Košice majú dobrý tím, majú šikovných hráčov, ale my sme mali využiť najmä presilovky. Pykali sme za to.“

Jan Šťastný, tréner Košíc: „Základ sme položili už v prvej tretine, pretože bolo dôležité neinkasovať vo Zvolene, prežiť začiatok. Čakali sme, že domáci na nás vyletia. Pozornou hrou sme to zvládli a dôležité bolo, že v druhej tretine sme dali my ten prvý gól. Trošku sme ním zrazili sebavedomie súpera. V tretej tretine sme chceli hrať poctivo v obrane, čakať na brejky, no, bohužiaľ, inkasovali sme v oslabení o troch. Stále sme si však verili, že môžeme bodovať a trpezlivou hrou a aj zásluhou šťastia sa nám to podarilo. Škoda iba záveru, ktorý sme si zbytočne zdramatizovali inkasovaným gólom na 2:3. Naše víťazstvo je však zaslúžené.“

Pavel Klhůfek, strelec dvoch gólov Košíc: „Teší nás, že sme napravili domácu prehru so Zámkami a bodovali naplno. Dobre sme hrali dozadu, podržal nás brankár Vay a ubránili sme oslabenia. Podali sme celkovo tímový výkon. Tešia ma moje dva góly, pretože sme vyhrali. Stále myslíme na šieste miesto po základnej časti extraligy, máme naň.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.