V zápase 47. kola hokejovej Tipsport ligy to pre zvolenských hokejistov vôbec nevyzeralo ružovo. Nakoniec sa však tešili z dvoch bodov.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčania doma otočili duel s Detvou. O víťazstve v predĺžení rozhodol Handlovský

V úvode stretnutia boli živší domáci hokejisti. Vytvorili si niekoľko šancí, Šišovský to skúšal z medzikružia, Vandas z dvoch metrov pri ľavej žrdi a Kytnár po rýchlom nakorčuľovaní spred bránky, všetko bez úspechu. Detva využila hneď prvú šancu, ktorá sa jej naskytla. V šiestej minúte sa presadil z otočky v spleti hráčov Žilka, keď mieril presne k žrdi. Zvolen mal naďalej prevahu a vyrovnať mohli najmä Vandas s Kytnárom. Zaujímavý prienik predviedol i Michal Chovan, no Zalivin podržal svoj tím. Hostia následne nevyužili dve presilovky, počas nich hrozil nebezpečne iba Hraško z vrchnej časti kruhu. Dôležitý moment sa udial v sedemnástej minúte. V strednom pásme sa zrazili domáci hokejisti Fraser s Vandasom a Murček išiel sám na bránku, čo dokonale využil – 0:2. Znížiť mohol pred prestávkou ešte Obdržálek, ale ani on nenašiel recept pred ruským gólmanom.

V druhej tretine mali najprv Detvanci možnosť navýšiť skóre, hrali v početnej výhode, ale do útočného pásma za celé dve minúty ani nezavítali. V ďalšej časti už dominoval na ľade líder súťaže. Špirko ešte svoju šancu nevyužil, ale po prihrávke Vandasa sa v 27. minúte presadil z kruhu bez prípravy do odkrytej bránky Handlovský – 1:2. Veľkú príležitosť mal na vyrovnanie v presilovke Obdržálek, ale pohorel na výbornom Zalivinovi. Na opačnej strane skúšal postreh Skapskiho tvrdou strelou z kruhu Tibenský, bez úspechu. Zvolenčania mohli vyrovnať v závere tohto dejstva, ale voľný Šišovský bekhendom nedostal puk za gólmana hostí a nepodarilo sa to ani Michalovi Chovanovi po peknom individuálnom prieniku.

Tretia dvadsaťminútovka sa niesla v znamení tlaku domáceho mužstva, ale najprv mohli hostia zvýšiť vedenie, pretože po šikovnej strele Hraška spoza protihráča zvonila žŕdka. Potom už prišli šance hokejistov spod Pustého hradu a tí sa predsa len tešili z vyrovnávajúceho zásahu. V presilovke Kytnár prenechal puk Obdržálkovi, ten mal veľa priestoru a využil to na delovku spoza kruhu, ktorou pokoril Zalivina – 2:2. Obrat mohol zariadiť agilným prienikom Vandas, ale koncovka mu nevyšla. Detvu potom dostali na koňa fauly zvolenských hokejistov, hrala dokonca tridsať sekúnd v početnej výhode piatich proti trom, ku koncu v štyroch proti trom a dvadsať sekúnd pred klaksónom znovu v piatich proti trom, no nevypracovala si šancu, takže duel dospel do predĺženia. V ňom sa domáci minútu aj štyridsať sekúnd bránili v trojici, no inkasovať mohli iba z hokejky Hodgsona, keď úradovala vyrážačka Skapskiho. Pri vyrovnanom počte síl na ľade pohrozil už i Zvolen, Obdržálek z pravej strany mieril do žŕdky. Presilovku si napokon zahral aj líder Tipsport ligy a využil ju. Handlovský vypálil spoza kruhov a prestrelil Zalivina, čím zariadil 50 sekúnd pred vypršaním extra času dva body pre svoj tím.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „My sme nezačali zle, mali sme tam dve šance pred odkrytou bránkou, ale nedali sme z nich góly. Detva potom bola iniciatívnejšia, rýchlejšia, agresívnejšia a dala dva góly. V obrane sme mali zmätky, čo dostalo hostí na koňa. Až v druhej tretine sme hrali svoj hokej, vytvorili sme si množstvo šancí, no dali sme iba jeden gól. Tlak bol však z našej strany veľký, rovnako aj v tretej tretiny, no dnes sme vyrobili veľmi veľa faulov, najmä na konci zápasu a to nás pribrzdilo. Musím pochváliť chalanov, že ubránili veľmi veľa oslabení a chytal aj Skapski veľmi dobre. Som rád, že sme v predĺžení využili presilovku a získali aspoň dva body.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Vyšiel nám vstup do zápasu. Prvú tretinu sme vyhrali 2:0, boli sme v nej lepší. V druhej tretine súper zvýšil obrátky, boli sme pod veľkým tlakom, podržal nás gólman. Ustáli sme veľa príležitostí súpera, inkasovali sme iba jedenkrát, čo bolo dôležité pre vývoj celého zápasu z hľadiska zisku bodu. Aj v tretej tretine sme boli pod tlakom, ale dobre sme si rozoberali hráčov súpera, škoda len faulu, po ktorom domáci vyrovnali. Mrzia nás následne nevyužité presilovky ku koncu riadneho hracieho času a na začiatku predĺženia. Súper naopak využil poslednú početnú výhodu a vyhral. Odohrali sme však dobrý zápas s dobre rozbehnutým lídrom súťaže.“

Lukáš Handlovský, autor dvoch gólov Zvolena: „Od začiatku sme vedeli, že to nebude jednoduchý zápas. S Detvou je to o poťahovaní sa, je to špecifický súper, dokáže zaskočiť každého. Sme radi, že sme to napokon zvládli. Za moje góly vďačím aj spoluhráčom, Vandasovi pri prvom, keď som bol pred už takmer poloprázdnou bránkou. Pri víťaznom góle ste videli, viacerí z nás tam strieľali a vyšlo to napokon až mne. Spoluhráči odviedli super robotu, dobre clonili brankárovi, takže aj preto to tam padlo.“

HKM Zvolen – HC 07 Detva 3:2 pp (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

• Góly: 27. Handlovský (Vandas, Špirko), 47. Obdržálek (Kytnár, Michal Chovan), 65. Handlovský (Kytnár, Špirko) – 6. Žilka (V. Fekiač, Hodgson), 17. Murček (Ščurko, Hraško)
  • Rozhodovali: Lokšík, Műllner – D. Konc ml., Výleta
  • Vylúčení: 10:7
  • Presilovky: 2:0
  • Oslabenia: 0:0
  • 2770 divákov
  • Zvolen: Skapski – Pöyhönen, Fraser, Ulrych, Zeleňák, Drgoň, Roman, Růžička – Vandas, Kytnár, Handlovský – Chlepčok, Michal Chovan, Obdržálek – Mitchell, Špirko, Šišovský – Halama, Petráš, Andrisík
  • Detva: Zalivin – Martin Chovan, Betker, Sládok, Hraško, F. Fekiač, Golian – Král, Murček, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Pulčšák, Gašpar ml., Tibenský – Surový, Valent, Matúš Chovan