Hokejisti HKM Zvolen prehrali v dohrávke 11. kola Tipos extraligy s HC 07 Detva 2:3 po predĺžení a nájazdovom rozstrele.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčania s Detvou prehrávali o 2 góly: Dokázali vyrovnať a rozhodli až nájazdy
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Detvania začali duel lepšie, išli do šance Askarovom, ktorý dobre rozhýbal Rahma, no nezakončil. Následne hrali dve presilovky v rade a tú druhú aj využili. Po strele Downinga uspel z dorážky pohotový Sýkora. Potom hral Zvolen dvakrát v početnej výhode a hoci sa dostal do tlaku, chýbala vyložená šanca. Napriek tomu po strele Melancona od modrej čiary zvonila žŕdka na Petríkovej svätyni. Záver prvej tretiny patril hosťom, pretože mali k dispozícii tretiu presilovku, no nepretavili ju do zveľadenia svojho vedenia.

V úvode stredného dejstva mohol pridať druhý gól Detvy Charbonneau z dorážky po strele Rymshu, no nepresadil sa a zahrmelo na opačnej strane. Meliško totiž od modrej mieril do žŕdky. Vyrovnať nedokázal ani jeho spoluhráč Zuzin v oslabení z prečíslenia a tak prišiel trest. V 32. minúte si z druhej línie nakorčuľoval na prihrávku Čacha kapitán Ščurko a prestrelil Rahma – 0:2. Tretí gól mohli pridať podpolianske ‚medvede‘ v hre štyroch proti štyrom z protiútoku, Askarova tentoraz bravúrne vychytal gólman HKM. Zvolenčania následne prepli na vyššie obrátky a vytvorili si celý rad šancí, dve najväčšie nevyužil Bondra. Padlo to až Mikúšovi v presilovke päť sekúnd pred prestávkou, ktorý z medzikružia mieril presne do ľavého horného rohu bránky.

V tretej tretine sa domáci snažili vyrovnať, nevyužili však presilovku a mohli za to pykať, ak by sa presadil po krížnej prihrávke Charbonneaua pri žrdi voľný Ľupták. Nestalo sa tak a ‚rytieri‘ teda mohli vydrieť vytúžený druhý gól. V neprehľadnej situácii uspel pred Petríkom Bondra – 2:2. Detva mohla ísť znovu do vedenia v presilovke po teči Askarova, puk iba tesne minul bránku. Na druhej strane v oslabení unikal po pravom krídle Zuzin, švihom tiež mieril vedľa. Duel plný nervozity i šarvátok teda dospel do predĺženia a v ňom mali o jedno prečíslenie navyše hostia, brankári však nekapitulovali. Rozhodovalo sa teda v samostatných nájazdoch, v ktorých boli úspešnejšie ‚medvede‘ s víťazným zásahom špecialistu na tieto činnosti Jána Sýkoru.

HKM Zvolen – HC 07 Detva 2:3 pp a sn (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

• Góly: 40. J. Mikúš (Puliš, Zuzin), 49. R. Bondra (Viedenský, Kelemen)– 8. J. Sýkora (Downing, Gachulinec), 32. Ščurko (Čacho, Cox), 65. J. Sýkora (rozh. sam. nájazd).
  • Rozhodovali: Adamec, M. Novák – Valo, L. Beniač
  • Vylúčení na 2 min: 12:12
  • Vyššie tresty: Kelemen, Puliš – Jendroľ, všetci 10 min. za nešportové správanie
  • Presilovky: 1:1
  • Oslabenia: 0:0
  • bez divákov.
  • Zvolen: Rahm – Kotvan, Betker, Melancon, Meliško, Kubka, Hraško, Hatala – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, M. Halama, McPherson – Zuzin, Viedenský, Puliš – Kolenič, Tibenský, Stupka
  • Detva: R. Petrík – Lalík, Rymsha, Jendroľ, Gachulinec, Matej Bača, F. Fekiač, Gajdoš, O. Turan – Charbonneau, Čacho, Cox – Downing, P. Valent, J. Sýkora – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, T. Klíma, Askarov

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Bol to veľmi ťažký zápas pre nás – derby. Z 0:2 sme dotiahli na 2:2, za čo patrí chlapcom veľká vďaka. Škoda, že sme v tretej tretine nedotlačili do bránky súpera aj tretí gól. Vážime si však každý bod. V tomto stretnutí boli na našej strane veľmi dobré momenty, hoci sa stretli i s tými slabšími. Myslím si, že príde čas, kedy Detvu tento rok porazíme.“

Ernest Bokroš, tréner Detvy: „Bolo to derby so všetkým, čo k nemu patrí. Tešíme sa z návratu Petríka do bránky, pretože nám chýbali skúsení gólmani na tomto poste. Myslím si, že dnes sme dobrou hrou i emóciami urvali dva body. Súper asi vedel, že Petrík nie je úplne v poriadku, často k nám chodil do bránkoviska. My sme si ho museli chrániť a vznikali preto šarvátky. Celý tím hral spoľahlivo, dodržiaval nastavený cieľ. Mohol by som vytknúť hráčom iba množstvo vylúčení, ale ubránili veľa oslabení.“

Ján Sýkora, strelec dvoch gólov Detvy: ***„Som rád, že sme vyhrali po tej nedobrej fazóne zápasov. Výborne chytal brankár Petrík, mal aj šťastie, no šťastie praje pripraveným a patrí tiež k hokeju. Ten bol dnes kvalitný, oba tímy išli na sto percent. Boli tam súboje, emócie, strely. Ľuďom, ktorý doma tento duel sledovali, sa musel páčiť.“ ***

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.