Jakub Forgács Kultúra

Zvolenčanov čaká Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti. Prinesie aj krst dvojjazyčnej knihy

Hlavnou myšlienkou Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti je zachovanie kultúrnych vzťahov Čechov a Slovákov, bližšie spoznávanie českej literatúry, autorov, jazyka a kultúry krajiny, s ktorou Slovensko spája spoločná história.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčanov čaká Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti. Prinesie aj krst dvojjazyčnej knihy
Foto: Peter Braciník

Prezentácia dvojjazyčnej česko-slovenskej knihy bude súčasťou 15. ročníka Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti, ktorý sa bude konať 21. – 25. októbra v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Prezentácia sa uskutoční 24. októbra o 17:00, bude spojená s autorským čítaním, besedou a výstavou ilustrácií.

Dvojjazyčnú knihu s názvom Bruško, bruško kto v tebe býva/ Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí napísala Miriam Pešková a ilustrovala Iva Dražská. Knihu uvedú do života prvá tajomníčka Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Zuzana Marková a primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. Informovala o tom riaditeľka knižnice Milota Torňošová.

Výstavy aj predstavenia

Počas celého týždňa bude v priestoroch oddelenia literatúry pre deti a mládež krajskej knižnice sprístupnená výstava českých kníh z fondu knižnice. Pre návštevníkov výstavy sú pripravené aj „testy“ z českého jazyka. Bábkové divadlo DAMM (Divadelná asociácia Marky Míkovej) uvedie predstavenie Praľudia v podaní Renáty Kubišovej a Hany Grančičovej. Knihu veselých veršov o zaujímavých miestach a exotických operencoch Hadiov pisár predstaví autor Jiří Teper, beseda bude spojená s autorským čítaním a výstavou ilustrácií Pavla Hracha.

V priestoroch knižnice bude sprístupnená aj výstava z tvorby českých ilustrátorov detských kníh pod názvom Tajomný svet ilustrácií. Deťom je určená aj prezentácia kníh českej spisovateľky a herečky Marky Míkovej, zakladateľky Bábok v nemocnici (Loutek v nemocnici), spojená s divadelným predstavením Bajky v podaní Renáty Kubišovej a Viery Kučerovej. Divadlo Piškot uvedie bábkové predstavenia Dobrodružstvá princa Svetllomila a Tajomstvo Pimprlat v podaní Petra Peška.

Viera Kučerová, Mária Masárová, Patrícia Pivolusková, Ondřej Daniš a Petr Pešek pri čítaní rozprávok v českom i v slovenskom jazyku naučia deti, že „pohádky sú rozprávky“, priblížia im známych českých spisovateľov a prezradia veľa ďalších zaujímavostí, napríklad ako je to s ich osobným prepojením s Českou republikou.

Zachovanie kultúrnych vzťahov

Hlavnou myšlienkou Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti je zachovanie kultúrnych vzťahov Čechov a Slovákov, bližšie spoznávanie českej literatúry, autorov, jazyka a kultúry krajiny, s ktorou Slovensko spája spoločná história.

Organizátormi podujatia sú Český spolok vo Zvolene, Bona Fide Praha, Banskobystrický samosprávny kraj a Krajská knižnica Ľudovíta Štúra.

Nad podujatím prevzali záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý a primátorka Zvolena Lenka Balkovičová. Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a Ministerstva kultúry ČR.

Podujatie je súčasťou Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti, ktorý sa koná v Prahe, v Piešťanoch a vo Zvolene (21. – 25. októbra).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie