Ilustračný obrázok k článku Zvolenčanovi učarovalo netradičné bojové umenie. Učí efektívny spôsob sebaobrany
8
Galéria
Zdroj: archív Reného Vyskočila

Zvolenčanovi učarovalo netradičné bojové umenie. Učí efektívny spôsob sebaobrany

René Vyskočil ovláda netradičné bojové umenie Krav Maga. O čo ide a čím ho uchvátilo? Viac prezradil v rozhovore!

Eva Drugdová Rôzne Správy
Eva Drugdová Rôzne Správy

Zvolenčanovi učarovalo netradičné bojové umenie. Učí efektívny spôsob sebaobrany

René Vyskočil ovláda netradičné bojové umenie Krav Maga. O čo ide a čím ho uchvátilo? Viac prezradil v rozhovore!

Ilustračný obrázok k článku Zvolenčanovi učarovalo netradičné bojové umenie. Učí efektívny spôsob sebaobrany
8
Galéria
Zdroj: archív Reného Vyskočila

René Vyskočil sa venuje bojovým umeniam od základnej školy. Zvolenčan začal s karate, s ktorým dosiahol nejedno víťazstvo, ale skúsil aj kickbox či džudo. Počas pôsobenia vo Francúzsku sa zoznámil s novým druhom bojového umenia Krav Maga, ktoré ho uchvátilo. Venuje sa mu už deväť rokov a pred pár mesiacmi ho začal aj trénovať. Čo to vlastne je a komu by tento druh športu odporučil? Dočítate sa v rozhovore!

Čo je to vlastne Krav Maga?

Krav Maga je bojové umenie, ktoré predstavuje zostavu techník vypracovaných pre sebaobranu a boj zblízka izraelských obranných síl. Ide o pomerne mladé bojové umenie, ale i napriek tomu je to veľmi efektívny spôsob reálnej sebaobrany. Zakladateľom Krav Maga bol Imrich (Imi) Lichtenfeld, ktorý zostavil súbor techník z viacerých bojových umení a zjednodušil ich tak, aby sa dali použiť v akejkoľvek situácii a boli dostačujúce na rýchlu a účinnú sebaobranu. Vyznačuje sa hlavne údermi, kopmi, obranou proti nožu, palici a palnej zbrani. Na Slovensku sa však rozbieha veľmi pomaličky.

O čo v Krav Maga ide? Je to teda výlučne sebaobrana?

Pri tomto športe sa človek priamo naučí, ako sa ubrániť. Každé bojové umenie môže byť obranné, ale aj útočné. Ide však predovšetkým o obranu,. Napriek tomu, že sa učíme používať ruky a nohy. Nemusíme priamo udierať, všetko musí byť kontrolované. Takisto nie sú viditeľné žiadne zranenia, keďže útočíme s tréningovými palicami, ktoré sú z plastu a potiahnuté penou. Pokročilí môžu využívať aj pomôcky z tvrdšieho materiálu. Učíme sa blokovať nože, palice, brániť proti pištoli. Treba však dosiahnuť určitú úroveň, aby sme ich mohli začať používať. Nechcem však odradiť začiatočníkov a vždy prinesiem niečo nové, čím ich motivujem. Robím im napríklad ukážky toho, čo bude neskôr nasledovať.

Je dôležitá aj fyzická kondícia či posilňovanie?

Samozrejme, dobrá kondícia je tiež odporúčaná. Dôležité je ale zahrievanie. Na začiatku bežíme, aby sme zahriali každú časť tela a predišli zraneniu. To je základná vec. Nemôžem však od prvého tréningu vedieť, na akej úrovni sú všetci zverenci, tak ich testujem. Niektorí budú určite fyzicky zdatnejší, iní budú ohybnejší alebo vytrvalejší, prípadne budú mať viac chuti. Keď postavíme vedľa seba piatich ľudí, každý bude vynikať v niečom inom.

Je Krav Maga vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí nerobili žiadny šport?

Áno. Je to dokonca lepšie, pretože si nedonesú návyky z iných druhov športu. I keď Krav Maga počas vývoja čerpala z rôznych športov, prípadne upravila alebo vypustila, čo sa jej nehodilo. Majstri totiž priamo pri tréningoch s policajnými zásahovými jednotkami zisťovali, čo je pre nich najlepšie a čo im pomôže.

Venovali ste sa v minulosti aj inému bojovému umeniu?

Od svojich 15 rokov som trénoval karate. Na základnej škole som bol bitý, a tak som sa začal z knihy o karate učiť jednotlivé kopy a údery. Potom som sa raz pobil a odvtedy som mal pokoj. Už sa ma nikto nedotkol. Keď som sa dostal na strednú školu, zapísal som sa do karate klubu. Keďže som už niektoré veci vedel, postupoval som trochu rýchlejšie. Z karate mám prvý čierny pás. Neskôr som trénoval džudo a pomedzi karate som sa zapísal aj na kickbox. Prešiel som aj na karate jutsu. To znamená tradičné karate spojené s bojom na zemi.

Ako ste sa dostali ku Krav Maga?

Nahovoril ma na to kamarát vo Francúzsku. Najskôr som nevedel, čo to je. Niečo som si naštudoval a pomyslel si, že by to nemuselo byť zlé. Išiel som sa pozrieť na tréning. Bolo to fajn. Prvé dva týždne som sa neustále pýtal, prečo to je tak. Údery sú úplne iné ako v karate alebo kickboxe. Tréner mi potom povedal: „nepýtaj sa a sleduj“. Keďže som viac sledoval, pomaly som chápal, že to má v sebe nejakú logiku. Začalo sa mi to viac a viac páčiť a Krav Maga trénujem už od roku 2008. Keď sa dostanete do hĺbky tohto športu, zapáči sa vám a neviete sa ho zbaviť.

Akých ľudí trénujete?

Som rád, že mám ľudí, ktorí sú motivovaní. Potom to aj mňa viac baví. Ak sa ale niekto príde zapísať na tréning, pozerám sa aj na to, aký je. Pokiaľ cítim, že je agresívny, dám mu najavo, že trénovať nemôže. Všetkých od začiatku upozorňujem, ak to budú využívať a budú sa biť, hneď končia. Nechcem, aby sa bili a robili zo seba frajerov. Len v prípade, ak by chránili seba alebo svoju rodinu.

Komu by ste odporučili tento šport?

V dnešnej dobe sú žiaľ mnohí mladí ľudia doma za počítačom alebo sa idú radšej zabávať, ako športovať. My sme niekedy nemali telefóny a internet, museli sme sa stretávať a zabávať inak, a tak sme športovali. Mne dal šport strašne veľa. Dnes to chýba. Krav Maga je okrem toho dobrá aj na to, aby sa jedinec dokázal ubrániť. Učíme sa na tréningoch analyzovať situáciu a rýchlo reagovať.

Je vhodná Krav Maga pre obe pohlavia?

Samozrejme. Ženy sú v dnešnej dobe viac napádané a dokážu sa vďaka Krav Maga veľmi rýchlo a jednoducho ubrániť. V Krav Maga nie sú pravidlá. Nemôžeme to preto úplne považovať za šport, ale skôr za sebaobranu. Snažíme sa útočníka zneškodniť najrýchlejším možným spôsobom. Všetko je dovolené. Škrabanie, uhryznutie, kop do rozkroku, do kolena. Ženy majú právo chrániť sa, pretože sú slabšie ako muži. Samozrejme by som bol rád, keby to nikdy nemuseli použiť. Najlepšia je však zmiešaná skupina. Keď žena trénuje s chlapom, musí vynaložiť viac sily a zistí, čo všetko si to vyžaduje.

Je spodná veková hranica, kto môže začať s týmto bojovým umením?

Všetko závisí od vyspelosti jedinca. Ja by som zo začiatku nechcel brávať na tréningy mladých ľudí pod 15 rokov. Osoba musí byť mentálne dostatočne vyspelá, aby vedela, čo si môže dovoliť a ako to previesť. Existujú ale aj školy Krav Maga pre deti, čo je tiež dobré. Naučia sa byť rýchle, technicky vyspelé a môžu sa ubrániť proti rovesníkom.

Boli ste nútení použiť niekedy bojové umenie aj v reálnom živote?

Áno, boli také situácie. Nie som však na to hrdý. Boli aj také prípady, kde som použil silu, hoci som nemal. Človek ale aj tréningami dospeje do štádia, keď sa nechce biť, lebo vie, čoho je schopný.

V OBRAZOCH: Tréner Krav Maga René Vyskočil
8
Galéria
Zdroj: archív Reného Vyskočila
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín