Jakub Forgács Správy

Zvolenská nemocnica uvoľňuje opatrenia: Rušia sa aj covidové lôžka

V nemocnici sa zrušilo osem reprofilizovaných lôžok a otvorili ich pre plánované hospitalizácie či operácie.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenská nemocnica uvoľňuje opatrenia: Rušia sa aj covidové lôžka
Zdroj: TASR

Dvanásť nemocníc, patriacich do siete AGEL, medzi nimi aj Nemocnica Zvolen, v súvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR postupne uvoľňuje opatrenia, ktoré boli prijaté vzhľadom na pandémiu koronavírusu COVID-19. Nemocnice naplno rozbiehajú plánované operácie, obnovuje sa činnosť ambulancií, ktorých činnosť bola z časti obmedzená a vyčlenené, tzv. covidové lôžka sa postupne rušia a môžu ich opäť využívať pacienti na bežných oddeleniach nemocníc. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK

„V stredu, 20. mája, sa v našej nemocnici zrušilo 8 reprofilizovaných lôžok a  otvorili sme ich pre plánované hospitalizácie či operácie. Naďalej máme reprofilizované 4 lôžka pre pacientov so suspektným COVID-19,  operačné sály v plnej prevádzke, ale stále pripravené na ošetrenie aj suspektného pacienta. Ambulancie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti a urgentného príjmu sú v plnej prevádzke,“ hovorí MUDr. Ján Haško, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť v Nemocnici Zvolen a. s.

"Celkový počet lôžok, ktoré boli za všetky zdravotnícke zariadenia skupiny AgelL SK reprofilizované v zmysle nariadenia ministerstva pre pacientov s COVID- 19, bol takmer 450. V rámci organizačných zmien sa v jednotlivých nemocniciach pre pacientov s koronavírusom vyčlenili buď samostatné pavilóny alebo budovy, podľa toho, ako to umožňovala konkrétna situácia v danom zdravotníckom zariadení. Napríklad v Nemocnici Košice-Šaca to bola klinika liečebnej rehabilitácie, v Levoči samostatná budova slúžiaca urológii a pod.  Bolo to najlepšie riešenie z epidemiologického hľadiska,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ spoločnosti Agel SK a riaditeľ Nemocnice Košice – Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA.

Po rozhodnutí ministerstva zdravotníctva sa tieto tzv. červené, covidové zóny začali v týchto dňoch znovu transformovať na bežné oddelenia, resp. časti oddelení.

"Naďalej však ponechávame triáž pacientov a ambulancie pre suspektné prípady s COVID-19. Chceme  otvárať systém poskytovania zdravotnej starostlivosti  postupnými krokmi, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ. Za celú sieť AGEL je predpoklad, že minimálna reprofilizácia lôžok potrvá do skončenia mimoriadnej situácie (predpoklad je, že to bude do 15.6.2020). "Pokiaľ nedôjde k zrušeniu núdzového stavu, nie je možné úplne otvoriť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Obozretnosť je vždy na mieste,“ dodáva MUDr. Slávik.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie