Rôzne

Zvolenské námestie v horúčavách chladí cisterna: Teplo zmierňujú aj zelené záhrady

Už osemkrát počas tohto leta polievala cisterna s vodou zvolenské Námestie SNP, ktoré je najväčšou mestskou centrálnou plochou na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Zvolenské námestie v horúčavách chladí cisterna: Teplo zmierňujú aj zelené záhrady
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Námestie a priľahlé ulice sa polievajú vždy, keď teploty stúpnu nad 30 stupňov C. Polievanie si vyžaduje aj fakt, že námestie tvorí takmer výlučne dlažba a kameň, ktoré sa pri vysokých teplotách rýchlo prehrievajú.

„K ochladzovaniu mesta však prispievajú aj riešenia zavedené v rámci projektu Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen,“ uviedla hovorkyňa Mestského úradu vo Zvolene Ľubomíra Honíšková.

Projekt mesto zrealizovalo asi pred dvoma rokmi v spolupráci s Nadáciou Blue Alternative a Technickou univerzitou vo Zvolene. Jeho súčasťou sú vegetačná (zelená) strecha na autobusovej stanici, 32 dažďových záhrad, predovšetkým v blízkosti škôl a na verejných priestranstvách, podzemné akumulačné a zasakovacie rezervoáre dažďovej vody, ktorých bolo v meste osadených 28, fontány, bioklimatické jazierko za Pustým hradom, výsadba okolo 600 stromov či obnova trávnikov a mokradí.

K ochladzovaniu vzduchu prispieva aj fontána s kaskádami a otvoreným rezervoárom pri Technickej univerzite. Vodné prvky sú tu napojené na podzemné zásobníky dažďovej vody.

Podľa Honíškovej mesto okrem projektu dbá v horúčavách aj na pohodlie obyvateľov, ktorí sa zdržiavajú v centre, na Námestí SNP. Vybudované sú tam pitné fontány, vo FUN zóne je aj tento rok zavedená „vodná hmla“ – ochladzovač vzduchu na princípe vodnej pary. „Hliadky mestskej polície, občianske hliadky i pracovníci kamerového systému venujú v horúcom počasí zvýšenú pozornosť možným zdravotným problémom ľudí priamo v uliciach nášho mesta,“ doplnila.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie