Marcel Mojžiš Iné športy

Zvolenskí turisti odštartovali sezónu, záujem ich prekvapil

Načasovali si to dokonale. Turisti zo Zvolena cez víkend zahájili novú sezónu túrou na Donovaly. Do kariet im hrala aj príroda. Z mesta do hôr tak vyrážali za ideálneho počasia a to ich neopustilo až do samotného finišu. Nečudo, že záujem ľudí križov

Svieži vzduch, číra obloha, slnko, ktoré predviedlo, že je už pri sile. A ľudí viac, ako hovorili aj tie najoptimistickejšie odhady. Takto cez víkend odštartoval tohtoročné výjazdy za krásami prírody Klub slovenských turistov Pustý hrad, ktorý už tradične otvára turistickú sezónu v meste.

Polmetrový sneh Tú už štvrtý raz zahájil výstupom na vrch Zvolen. Prvé typicky jarné dni oddychu vyhnali ľudí z domácností do hôr v oveľa väčšom počte, než sa čakalo. „Záujem prejavilo až 90 ľudí. Pár dní vopred nebola prihlásená ani noha, odvolali sme tak jeden autobus. Teraz ich možno ani nebudeme môcť všetkých zobrať,“ konštatoval šéf klubu Pavel Fabian.

Napokon však všetci mali šťastie a do autobusu smer Donovaly sa vpratali. Spolu si tak mohli užiť túru s non-stop slnkom zaveseným nad hlavou i brodenie vyše polmetrovým snehom. „Šliapali sme za nádherného počasia a do nohy sme sa vrátili v najlepšom poriadku,“ povedala nám jedna z účastníčok, Viera Bystričanová.

Dráma na v horách Skúsení členovia klubu však vedia, že ani to najmalebnejšie počasie nie je vždy v kopcoch zárukou, že o pár minút nepôjde o život. Myslia pritom na deväťdesiate roky, keď sa ideálne podmienky práve na vrchu Zvolen ako šľahnutím biča zmenili na nočnú moru každého turistu. „Zrazu nás prekvapila hustá hmla a sneženie. O chvíľu už nebolo vidieť ani dva metre pred seba. Museli sme sa tam hľadať. Také niečo sa nedá vymazať z pamäte,“ vraví P. Fabian.

Zvolenčanov po úspešnom štarte tento rok čaká celá plejáda akcií. Medzi tie naj sa radí výstup na Ďumbier či túry do Slovenského raja, Veľkej Fatry a na Pustý hrad. „Z fyzického hľadiska je však jednoznačne najnáročnejší výstup na Kriváň,“ dodal Fabian, ktorý vie o čom hovorí.

81-ročná stálica Ako ostrieľaný križiak hôr toho síce zažil neúrekom, no práve na Kriváni mu nebolo všetko jedno. //„Pred rokmi som tam zažil najextrémnejšiu situáciu vôbec. Vrchol bol celý zľadovatený a udrela aj fujavica. Tí čo išli po nás, ani nedokončli výstup,“ //spomína šéf zvolenských turistov, ktorého teší, že na prírodu nezabúdajú ani deti či dôchodcovia.

Na výstupy chodia aj päťroční účastníci, najstarší má 81 rokov. Ten je dokonca turistickou stálicou aj pri pravidelnom šliapaní na vrch Zvolen. „Zatiaľ nevynechal ani jeden ročník. S humorom hovorievam, že zase mu musíme dať cenu za najstaršieho účastníka,“ dodal s úsmevom P. Fabian.

Zvolenskí turisti odštartovali sezónu, záujem ich prekvapil
1
Galéria
Turisti odštartovali sezónu
6
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie