Marcel Mojžiš Kultúra

Známi umelci bojujú za Cinkotu: Spustili petíciu, prezidenta prosia o milosť!

Známi umelci sa postavili za herca Dušana Cinkotu. Po tom, čo ho súd poslal na dlhých osem rokov za mreže, spustili petíciu a prezidenta žiadajú, aby banskobystrickému rodákovi a bývalému členovi zvolenského divadla udelil milosť.

Na webe sa objavila petícia, v ktorej podpísaní žiadajú prezidenta Ivana Gašparoviča, aby udelil milosť hercovi Dušanovi Cinkotovi. Medzi podpísanými je viacero umelcov a osobností verejného života, iniciátorom petície je herec Andrej Hryc. Cinkotu v stredu Krajský súd v Bratislave uznal za vinného z drogovej trestnej činnosti a poslal ho na osem rokov za mreže.

Hryc, Topoľský aj Greksa

„My, podpísaní pod touto petíciou si svojim podpisom dovoľujeme požiadať J. E. Ivana Gašparoviča, prezidenta Slovenskej republiky, aby ako právnik posúdil neprimeranú tvrdosť trestu, ktorým bol postihnutý herec Dušan Cinkota, a udelil mu prezidentskú milosť,“ vyzývajú v petícii.

Na prezidenta sa so žiadosťou o milosť pre Cinkotu okrem Hryca obrátili napríklad herec Pavol Topoľský, spevák Marián Greksa, podpredseda Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Pavol Múdry či bývalý novinár Karol Lovaš. „Poznám ho veľmi dobre, je to veľmi inteligentný, talentovaný herec a slušný človek, ktorý žije usporiadaným životom. Tak Mella pustia a jeho zavrú?“ povedal Hryc. Herec verí každému slovu, ktoré Cinkota na súde povedal, osem rokov považuje za veľmi tvrdý trest. Keď v petícii nazbierajú dostatočný počet podpisov, oficiálnou cestou sa obrátia na prezidenta.

Trest ich vytočil

„Podľa mojich informácií mu nie je dokázané, že by ten pervitín predával. Ak ho predával, nech ho zavrú na doživotie, ale ak ho mal na vlastnú potrebu, tak ten trest je brutálny. Sebazničovanie ľudí by sa nemalo trestať,“ odôvodnil svoje rozhodnutie spevák Greksa. „Ja si myslím, že ten trest je absolútne neprimeraný okolnostiam,“ myslí si zasa Múdry.

Kancelária prezidenta zatiaľ o petícii nevie. „Žiadna žiadosť o milosť pre Dušana Cinkotu prezidentovi republiky nebola doručená. Ak sa tak stane, Kancelária prezidenta SR sa bude touto žiadosťou zaoberať,“ vysvetlil hovorca hlavy štátu Marek Trubač. Viac o celom prípade ako aj názor herca Tomáša Maštalíra si prečítajte TU!

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie